Ponedeljek, 4. 2. 2019, 19.50
5 let, 10 mesecev
Vprašanje, ki razdvaja internet: kateri je pravi odgovor?
Po družbenih omrežjih in drugod po spletu že skoraj deset let kroži matematična uganka in zaradi dveh različnih interpretacij, ki vodita do dveh različnih rešitev, povzroča prepire, zamere in druge oblike krhanja medčloveških odnosov. Nekateri namreč trdijo, da je pravi odgovor 1, drugi pa, da je pravi odgovor 9.
Težava pri neujemanju rešitev zgornjega računa nastaja zaradi različnih modelov poučevanja matematičnih pravil, starejšega in novejšega. Po novejši interpretaciji, ki velja danes, je treba najprej razrešiti oklepaj, množenje in deljenje pa sta si nato enakovredna in ju je treba vselej reševati od leve proti desni.
Da razjasnimo za vselej:
— Matjaz (@Gospod_profesor) January 31, 2019
1. Oklepaji
2. Potence
3. Množenje/deljenje
4. Seštevanje/odštevanje
Če so operacije enakovredne (+/-, */÷) se računa od leve proti desni.
Tako je odgovor 9. Starejša pravila (cca iz 1920) so bila malo drugačna in bi prišla rešitev 1, ki je danes napačna. https://t.co/wg5CJ5qcUL
Ko tako najprej razrešimo oklepaj, se matematični problem spremeni v 6 : 2 x (3) oziroma, ker oklepajev ne potrebujemo več, v 6 : 2 x 3. Ker velja pravilo enakovrednosti množenja in deljenja ter reševanja od leve proti desni, naprej 6 delimo z 2 in dobimo 3. To pomnožimo z vsoto iz oklepaja, torej s 3, in končni rezultat je 9.
Takšen rezultat dobimo tudi, če matematični problem vnesemo v Googlov kalkulator ...
... ali v računalo v operacijskem sistemu Windows:
O problemu so pred časom obširno raziskavo naredili tudi na oddelku za matematiko na prestižni ameriški univerzi Harvard. Ugotovili so, da ljudje do dveh različnih rešitev prihajajo prav zaradi razlik v pedagoških procesih oziroma zaradi poučevanja po zastarelem modelu.
Druga interpretacija računa gre medtem takole: najprej seštejemo 1 in 2 v oklepaju ter dobimo 3, to številko nato pomnožimo z 2, zmnožek pa nato delimo s 6 in končna rešitev je 1.
Preberite tudi:
34