Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 8. 2013,
15.11

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

mobilna telefonija

Torek, 6. 8. 2013, 15.11

8 let

Velike razlike v cenah mobilne telefonije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Uporabniki mobilnih telefonov v evropski osemindvajseterici se srečujejo z velikimi razlikami v ceni za enake storitve.

Največje razlike v cenah so pri klicih z mobilnih telefonov v domačem omrežju, pri čemer je med Litvo, ki ima najcenejše klice, in Nizozemsko, kjer so klici najdražji, kar 774-odstotna razlika, ugotavljajo v Bruslju.

Slovenija rahlo nad povprečjem "Teh razlik v ceni se ne da pojasniti z razlikami v kakovosti in stroških zagotavljanja storitev ali razlikami med državami glede kupne moči potrošnikov," opozarjajo pri Evropski komisiji. Povprečne cene klicev v domačem mobilnem omrežju v Sloveniji so z 10,6 centa sicer rahlo nad evropskim povprečjem, ki znaša 9,1 centa na minuto.

Na enotnem trgu EU so pri drugih kategorijah osnovnega blaga in storitev razlike v cenah bistveno manjše. Liter mleka po navedbah komisije na primer kjerkoli v Uniji stane od 0,69 do 0,99 evra, kar je 43-odstotna razlika v ceni, pri nakupu iPada pa je na primer razlika v ceni po državah EU zgolj 11-odstotna.

"Razlike jasno kažejo, da 28 različnih nacionalnih telekomunikacijskih trgov v Evropi potrošniku ne koristi tako, kot bi jim koristil enotni trg. Hitro se je treba odzvati in zgraditi enoten trg, da dejansko povežemo celino," je zapisala podpredsednica Evropske komisije Neelie Kroes.

Se bo ustvaril enoten telekomunikacijski trg? Ob tem pri komisiji napovedujejo, da bo Kroesova septembra letos predstavila predlog zakonodaje za okrepitev enotnega telekomunikacijskega trga. Podpredsednica komisije, ki je odgovorna tudi za digitalno agendo, je že maja letos v Evropskem parlamentu predstavila predloge za ureditev področja mobilne telefonije, med katerimi je bil tudi predlog o ukinitvi plačevanja za gostovanje v tujih mobilnih omrežjih.

Kot je dejala, bi bil enoten telekomunikacijski trg korak naprej in bi pripomogel k ekonomski rasti in ustvarjanju novih delovnih mest. Kljub začetnemu dvomu in odporu telekomunikacijskih operaterjev, ki jim zaračunavanje gostovanja predstavlja pomemben del prihodkov, pa nekateri mediji poročajo, da naj bi Kroesova že skoraj dosegla kompromis.

Kot poroča časnik International Herald Tribune, naj bi bili operaterji, ki bodo cene gostovanja znižali na raven cen v domačem omrežju, izvzeti iz že sprejete zakonodaje, ki operaterjem nalaga, da morajo pakete gostovanja od julija 2014 prodajati posebej in ne več le v paketu z naročniškim razmerjem.

V nasprotnem primeru bi operaterji lahko izgubljali naročnike, ko se ti odpravijo v tujino, saj bi ti lahko gostovanje dobili pri lokalnem operaterju za nižjo ceno.

Ne spreglejte