Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Petek,
14. 8. 2015,
15.12

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Facebook Messenger Matic Tomšič

Petek, 14. 8. 2015, 15.12

7 let, 1 mesec

Tako se pri Facebooku zahvalijo tistim, ki jim pomagajo

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ker je razvil dodatek za spletni brskalnik Chrome, ki je razkril kritično varnostno luknjo aplikacije Messenger, je Facebook študentu s Harvarda odrekel obljubljeno štipendijo.

Aran Khanna, študent na prestižni ameriški fakulteti Harvard, bi moral julija začeti poletno delo pri Facebooku. To bi bilo v okviru programa, s katerim Facebook išče nove nadarjene sodelavce, ponuja pa jim tudi štipendije za lažje dokončanje študija. A kot je Khanna zapisal na svojem blogu, se to ni zgodilo, saj so mu pri Facebooku zamerili dejstvo, da jim je pomagal izboljšati aplikacijo za hitro sporočanje Messenger. Zakaj?

Kaznovanje talenta Harvardski študent je razvil dodatek (vtičnik) za spletni brskalnik Chrome, imenovan Ravbarjeva karta. Ime je poklon čarobnemu zemljevidu iz knjižne serije Harry Potter, saj ima vtičnik podobno funkcijo – z njim je namreč mogoče videti, kje so v danem trenutku prijatelji s Facebooka. Ravbarjeva karta informacije črpa iz aplikacije Messenger, ki razkriva lokacijo uporabnika, čeprav tega ne bi smela početi.

Facebook napako odpravil, rešitelja pa se je odkrižal Khanna je ugotovitev opisal na portalu Medium, platformi za "razkrivanje resnice", s tem pa razbesnel vodstvo Facebooka. Ta ga je nemudoma izbrisal iz registra morebitnih novih sodelavcev in štipendirancev, saj Khanna naj ne bi izpolnjeval visokih etičnih standardov Facebooka.

Varnostno luknjo v aplikaciji Messenger naj bi Facebook sicer že zakrpal, internetna skupnost pa ob tem zmajuje z glavo. Nekatera druga velika tehnološka podjetja, kot sta Google in Microsoft, najditelje napak namreč nagrajujejo, ne kaznujejo. So pri Facebooku morda pozabili na svoje korenine in dejstvo, da je družbeno omrežje tako kot Ravbarjeva karta nastalo v sobici nadarjenega študenta?

Ne spreglejte