Kupili ste nov računalnik, staremu pa zdaj iščete mesto na najbližjem odpadu. Če še vedno deluje, morda še ni napočil čas, da se ga znebite. Raje mu naložite eno od spodaj opisanih novih zadolžitev.
Domače digitalno zabavišče ali HTPC
Če je ostareli računalnik opremljen z grafično kartico, ki je nekdaj veljala za vsaj solidno, mu lahko naložite novo poslanstvo – postane naj domači multimedijski center oziroma HTPC (Home Theater PC).
Dnevna soba se bo v primeru, da si ne lastite igralne konzole ali pametnega televizorja, namreč spremenila v digitalni zabaviščni park. S HTPC-jem si je s kavča namreč mogoče ogledovati videoposnetke (filmi, YouTube), predvajati video na zahtevo, glasbo in prenesene multimedijske datoteke. Računalnik v dnevni sobi je tudi zelo odziven prikazovalnik diapozitivov (beri: pregledovalnik fotografij), z nadgradnjo optičnega pogona pa lahko predvaja tudi medije blu-ray.
Za kar najbolj intuitivno multimedijsko izkušnjo priporočamo, da na HTPC namestite namensko programsko opremo, ki poenostavi upravljanje z vsebinami. Operacijski sistemi Windows XP, Vista in 7 so že privzeto opremljeni z aplikacijo Windows Media Center, ki zna filme, glasbo in fotografije popredalčkati zelo dobro (za Okna 8 je WMC na voljo na Microsoftovi spletni strani). Zelo solidni in brezplačni alternativi WMC sta MediaPortal in Plex.
Igralna konzola, ki to ni
Kaj pa igre? Je na računalniku iz leta 2007 mogoče poganjati najnovejše naslove, kot je Far Cry 4? Pravzaprav je, a za kaj takšnega boste potrebovali program Steam, platformo za nakupovanje in poganjanje iger, zelo dobro internetno povezavo in seveda nov, dovolj zmogljiv računalnik.
Steam je pred kratkim namreč prejel funkcijo Big Picture, ki omogoča živo prenašanje igre z matičnega računalnika na klienta. To v praksi pomeni, da lahko svojo staro računalniško kripo, ki je mesto našla v dnevni sobi, spremenite v pravcato novodobno igralno konzolo. Pozor – za takšen podvig je nujna hitra in stabilna žična internetna povezava.
Moj prvi računalnik
Zakaj ne bi starejšega računalnika, ki še vedno deluje brez večjih težav, premestili v otroško sobo? Zaradi hitrega napredka tehnologije in vpliva, ki ga ima na naš vsakdanjik, za učenje dela z računalnikom (tistim pravim, ne tablico) namreč ni nikoli prezgodaj – sploh če se tega lotimo na pravi način.
Otroka ni treba takoj postaviti pred Microsoftova Okna. Na spletu je na voljo kar nekaj operacijskih sistemov, ki so zasnovana posebej za najmlajši demografsko skupino. Eden najboljših (tudi zato, ker je na voljo različica v slovenskem jeziku) je Edubuntu, na Linuxu zasnovana brezplačna platforma, ki otrokom in mladostnikom na prijazen, preprost in izobraževalen način predstavi osnove računalništva.
Internetni strežnik
Pretvorba odsluženega osebnega računalnika v domač strežnik je odlična začetna točka za učenje izdelovanja spletnih strani in razumevanje internetne infrastrukture. Če že imate spletno stran, lahko z njeno selitvijo na lasten strežnik prihranite nekaj deset evrov, ki jih letno namenite gostovanju.
Pred zagonom spletišča na hišnem strežniku se pri svojem ponudniku internetnih storitev prepričajte, kakšno raven spletnega prometa pri domačih uporabnikih še tolerira. Če vaša spletna stran postane internetna senzacija, se namreč lahko zgodi, da boste kršili določila naročniške pogodbe.
Datotečna shramba za vso družino
Računalnik lahko pred odvozom na odpad reši tudi potreba po hranjenju datotek. Spremeniti ga je namreč mogoče v domači datotečni strežnik, do katerega lahko dostopajo in vsebine (fotografije, glasbo, dokumente) delijo vsi povezani uporabniki.
Postavitev datotečnega strežnika je razmeroma preprosta, saj obstaja kar nekaj programov, ki nas skozi nastavitev vodijo za roko. Eden najbolj priljubljenih je izjemno zmogljiv, stabilen in brezplačen FreeNAS, ki za zagon strežnika za deljenje datotek zahteva le delujoč računalnik in zanesljiv trdi disk.