Sreda, 16. 3. 2016, 6.00
7 let, 2 meseca
S čim se na največjem računalniškem sejmu na svetu predstavljajo slovenska podjetja?
Med letošnjimi slovenskimi razstavljavci na dogodku CeBIT so eni pripravljeni ponuditi svoje znanje, drugi pa z veleprodajo želijo osvojiti čim več svetovnega trga.
Slovensko-angleško podjetje Drugi vid oziroma EqualEyes v Hannovru išče nove naročnike za računalniške rešitve po meri. Prepričani so, da naročnikom lahko nudijo popoln in ustvarjalen razvoj od natančnega definiranja potreb do intenzivnega preizkušanja s poudarkom na varnosti in zanesljivosti.
Entia: slovenski pametni dom za gospodinjstva po širnem svetu
Podjetje Entia pod svojo blagovno znamko ENTIAliving razvija pametni dom, ki temelji na računalništvu v zasebnem oblaku. Kot najnovejšo novost tega sistema predstavljajo govorno krmiljenje (prek Applovega vmesnika Siri) senčil, ogrevanja in razsvetljave, je pojasnil direktor prodaje Grega Mulej.
VIAR: "Večina obiskovalcev razume, kaj ponujamo"
Dobro leto staro celjsko start-up podjetje VIAR se, kot ime nakazuje, ukvarja z navidezno resničnostjo. Poleg prilagodljivih kartonskih očal za virtualno resničnost razvijajo tudi spletno platformo VIAR360, namenjeno predvsem video producentom in prostorskim fotografom za preprosto objavo in dostopno deljenje vsebin.
Printbox: že prvi dan veliko obetavnih poslovnih stikov in potencialnih kupcev
"Na dogodku CeBIT našo rešitev za samopostrežno tiskanje dokumentov Printbox predstavljamo drugič," je pojasnil vodja trženja in prodaje podjetja Print boks Luka Jarc. Prvič so na CeBIT prišli lani, Jarc pa je zelo zadovoljen že s prvim letošnjim sejemskim dnevom.
'Pridobili smo potencialne franšizne partnerje, distributerje in agente, a tudi končne kupce naših kioskov – hotele, univerze, lastnike trgovskih verig in druge iz različnih delov sveta,' so povedali predstavniki podjetja Print boks.
ISOFT: "Pripravljeni smo lokalizirati svojo rešitev v poljuben jezik"
Samostojni podjetnik Marko Kastelic, ki posluje z imenom ISOFT, je razvil sistem TRACK.SI za sledenje vozil in oseb s sistemom GPS. "TRACK.SI je v Sloveniji dobro uveljavljen, a je slovenski trg omejen, zato smo za tujino, kjer je velik potencial, različico TRACKSW.COM pripravljeni lokalizirati v poljuben jezik," je pojasnil Kastelic.
Samostojni podjetnik Marko Kastelic na sejmu CeBIT išče predvsem trženjske partnerje za različne dele sveta. 'Že po prvem dnevu je zanimanje nad pričakovanji,' je zadovoljen.
Dve slovenski podjetji med veleprodajniki
V skladu s prenovljeno zasnovo sejma CeBIT, ki v primerjavi s časi pred poldrugim desetletjem, ko je beležil tudi skoraj trikrat več obiskovalcev in razstavljavcev kot letos, to ni več sejem za porabnike, temveč sejem poslovnežev za poslovneže (B2B). Močno se je zmanjšal prostor za razstavljavce, a se je obenem povečal prostor za srečanje prodajalcev in veleprodajalcev, ki je bil pred 15 leti skoraj štirikrat manjši kot letos.
Toda tako proizvajalci in ponudniki storitev kot tudi sami prodajalci menijo, da ni pomembno, koliko obiskovalcev je na stojnici, temveč koliko uspešnih stikov je sejem prinesel.
Na tem prodajalskem in veleprodajalskem oddelku, tradicionalno poimenovanem Planet Reseller, ki ni odprt za vse obiskovalce, sta letos med ponudniki iz vsega sveta dve slovenski podjetji; koprski Hubnor in ljubljanski Quaestus. Iz vrveža pred njihovima razstavnima prostoroma lahko sklepamo, da bo tudi pri njih nastalo kar nekaj novih poslovnih stikov.