Sobota, 24. 10. 2015, 14.12
5 mesecev, 2 tedna
Pametni telefon Sony Xperia Z5 Compact: Malček, ki ima vse, kar imajo veliki
Po številnih pametnih telefonih z gromozanskimi zasloni je v roke znova prijeti enega manjših dimenzij prava osvežitev. A Sony Xperia Z5 Compact varčuje le s centimetri, ne pa tudi z zmogljivostjo.
Z5 Compact tehta 138 gramov, v dolžino pa meri manj kot trinajst (12,7) centimetrov (klasična Xperia Z5 štirinajst centimetrov in pol). Razlika je v dlani, sploh manjši, precej očitna, telefon v njej počiva zelo udobno in precej bolj trdno od večjih modelov, pri katerih imajo lastniki manjših ročic včasih občutek, da jim bodo zdaj zdaj zdrsnili na tla.
Preverite spodnjo primerjavo Xperie Z5 Compact (levo) s telefonoma Samsung Galaxy S6 (14,3 cm, sredina) in Huawei P8 (14,5 cm, desno):
Kompaktneža poganja isto srce kot preostala člana letošnje družine Z5, Xperio Z5 in Xperio Z5 Premium, zelo hiter osemjedrni procesor Snapdragon 810, kar pomeni, da v zmogljivosti brez težav tekmuje z najboljšimi pametnimi telefoni letošnje generacije. Ima pa gigabajt manj pomnilnika RAM, 2 gigabajta, a povprečen uporabnik razlike med dvema in tremi gigabajti ne bo opazil. Več podatkov o tehničnih lastnostih telefona je na koncu prispevka.
Hitrost in praktičnost dela z Xperio Z5 Compact sta bili po naših izkušnjah praktično enaki performansu Galaxyja S6, sicer našega primarnega telefona. Na Compactu teče operacijski sistem Android 5.1. Lollipop. Kdaj bo na voljo posodobitev na 6.0 Marshmallow, pri Sonyju še ne vedo. Veseli pa nas, da Sony praktično ni spreminjal privzetega Androidovega uporabniškega vmesnika, ki je čist, logičen in nevsiljiv.
Manj slikovnih pik na zaslonu sicer ni prehuda pomanjkljivost, saj je zaslon zelo odziven in natančen, pri uporabniku, ki bi Compact imeli zato, ker je strup v majhni steklenički, pa najbrž ne bo bistveno vplival na odločitev glede nakupa. Kompromis, ki ga morda ne bi smelo biti, je tudi debelina. Z5 Compact je namreč za 0,3 milimetra debelejši od predhodnika Z3 Compact (številka 4 je bila rezervirana za tablice). Ni jasno, zakaj, verjetno pa ali zaradi večje enote fotoaparata (debelejše ohišje bi preprečilo izboklino objektiva, ki je res ni) ali pa zaradi strukturnih sprememb v notranjosti. V vsakem primeru to ni smer, v katero bi si Sony želel peljati serijo Compact.
- Čitalnik prstnih odtisov. Skrit je v malce pogreznjenem gumbu za vklop na desni strani telefona. Všeč nam je, ker je na mestu, kjer večina uporabnikov drži palec, tako da je odklepanje preprosto in hitro, ter da je nezmotljiv. Prstni odtis je namreč vsakič prepoznal v prvem poskusu.
- Življenjska doba baterije. Xperia Z5 Compact je med našim testom z enim polnjenjem brez težav preživela dva dneva, kar je za pametni telefon višjega razreda kar spoštljiv dosežek. To gre verjetno pripisati zaslonu, ki pri Compactu ni tako velik porabnik elektrike kot pri drugih, večjih telefonih. Z5 Compact podpira tudi hitro polnjenje (deset minut za 5,5 ure delovanja), a za to potrebuje poseben polnilnik, ki pa telefonu ni priložen.
- Možnost razširitve pomnilnika s spominsko kartico kapacitete do 200 gigabajtov. Naša testna Xperia je bila sicer opremljena z 32 gigabajti internega pomnilnika za shranjevanje podatkov.
- Vodoodpornost. Več o tem spodaj.
Zajem videoposnetkov z Z5 Compact je mogoč v ločljivosti 4K pri 30 slikah na sekundo, 1080p pri 60 slikah na sekundo in 720p pri 120 slikah na sekundo. Za prikaz kakovosti videa smo izbrali srednjo pot, vredno pa je omeniti, da se telefon pri snemanju v 4K precej segreje. Snemanje zvoka je zelo kakovostno.
Preizkus kamere v slabo osvetljenem prostoru:
Cena Xperie Z5 Compact je razmeroma visoka. Telefon v prodaji brez sklenitve naročniškega razmerja pri Telekomu Slovenije stane 660 evrov, kar ga postavlja ob bok Samsungu Galaxy S6 in celo nad LG G4. A to je razumljivo, saj gre, čeprav je mini, za maksi pametni telefon.