Četrtek, 17. 5. 2012, 8.35
7 mesecev, 2 tedna
Ocenili smo: Asus EEE PC 1225C
1225C je zgrajen okoli dvojedrne procesorske platforme CedarView Atom N2800, ki teče pri 1,86 gigaherca. Asus je z izbiro CPU-ja zadel žebljico na glavico, kar zadeva energetsko varčnost, saj zaradi 32-nanometrske tehnologije pri polni obremenitvi porabi le 6,5 vata (za primerjavo: klasičen trdi disk v povprečju 10 vatov, mobilni štirijedrni procesor Intel Core i7-820QM pa 45 vatov), pa tudi segreje se komaj kaj.
Asus je poskrbel za učinkovito hlajenje, kar se odraža v hladilnih režah na straneh in spodnji ploskvi modela 1225C, kjer se nahaja tudi pokrov velike (a ne prav zmogljive) 5200 mAh baterije. Na obodu najdemo 3,5 milimetra izhoda za zvok in mikrofon, tri USB-priključke (1 x 2.0, 2 x 3.0), izvlečni ethernet priključek, HDMI-izhod, režo za pomnilniško kartico in VGA-priključek.
Tipkovnica bi lahko bila kakovostnejša, saj se ob pisanju kar očitno upogiba, razočarala pa je tudi drsna ploščica, ki je pregladka in se hitro zapaca. Nad zaslonom je mesto našla spletna kamera, ki pa je s tremi desetinkami milijona slikovnih pik na ravni tistih iz pralnih praškov.
32-bitni Windows 7 Home Premium se morda zdijo kot idealen operacijski sistem za računalnik, ki razpolaga s tovrstno strojno močjo, a je večopravilnost predvsem zaradi količine pomnilnika precej omejena, saj do upočasnitev občasno prihaja že med odpiranjem več brskalniških zavihkov ali Wordovih dokumentov hkrati, da o zahtevnejših nepisarniških aplikacijah ne govorimo. Novejše igre, ki za delovanje zahtevajo vsaj knjižico DirectX 10, se zaradi omejitev grafičnega procesorja ne bodo niti zagnale, starejše tipa Pro Evolution Soccer 6 in Battlefield 2 pa so zaradi zatikanja praktično neigralne.
Multimedijske zmogljivosti so dobre, saj Asus zaradi procesorske podpore 1080 p posnetkom te predvaja tekoče, so pa zvočniki malce preslabotni za ogled filma v živahni družbi.
Nekoliko razveselijo softverske drobnarije, ki jih je proizvajalec priložil računalniku. PowerWiz je preprost indikator stanja in porabe baterije v obliki štoparice, ki se po želji namesti na namizje (desktop widget), prikazuje pa preostanek baterije v odstotkih in življenjsko dobo med različnimi dejavnostmi (ogledom HD-filma, brskanjem po spletu, pisanjem dokumentov). USB Charge+ omogoča polnjenje zunanjih naprav prek kabla USB tudi takrat, ko je računalnik v stanju hibernacije, Asus WebStorage pa je DropBoxu podobna aplikacija, ki vaše podatke shranjuje v oblak (3 gigabajte shrambe prejmete brezplačno). Zaukažete ji lahko samodejno varnostno kopiranje določenih map, datoteke v oblaku pa lahko delite tudi s tistimi, ki ne uporabljajo WebStoragea.
Še beseda ali dve o bateriji: do vrha napolnjena bo računalnik pri življenju držala v varčevalnem načinu nekoliko več kot sedem ur, če odmislimo aktivne brezžične (Wi-Fi, bluetooth) povezave. Ob internetnem udejstvovanju se življenjska doba skrajša za dobro uro, predvajanje videa visoke ločljivosti pa jo celo prepolovi!