Podobno kot fotografije, posnetki in objave se lahko prek družbenih omrežij viralno širi tudi razpoloženje, so ugotovili raziskovalci s Facebooka ter univerz Yale in Kalifornija.
Raziskovalci že dolgo vedo, da se čustva prenašajo z osebno interakcijo. Tokrat pa so prvič preverjali, ali lahko isto trdimo tudi za spletno komunikacijo.
Proučevali so vpliv deževnih dni na ljudi in uporabili podatke več milijonov uporabnikov največjega družbenega omrežja. Pregledali so na milijarde zapisov, objavljenih med januarjem 2009 in marcem 2012, ter opazovali, kako se objave spreminjajo, če zunaj dežuje.
Ugotovili so, da za vsakega človeka, na katerega neposredno vpliva dež, ta vpliv občutita še dva druga uporabnika. "Kar ljudje čutijo in rečejo na enem kraju, se lahko še v istem dnevu razširi po svetu. Podatki nakazujejo, da spletna družbena omrežja povečujejo globalno čustveno sinhronost," so zapisali v študiji.
Veselje potuje hitreje
V sklopu raziskave so ugotovili, da se je ob deževju število negativnih objav povečalo za 1,16 odstotka, število pozitivnih pa zmanjšalo za 1,19 odstotka.
Nato so pregledali še objave ljudi, ki so sicer prijatelji teh uporabnikov, a je pri njih lepo vreme. Ugotovili so, da je vsak žalosten zapis sprožil dodatne 1,29 negativne objave več kot običajno, vsak vesel zapis pa kar 1,75 pozitivne objave več kot običajno.
"Čustva valovijo prek družbenih omrežij in ustvarjajo veliko sinhronost, zaradi katere nastajajo skupki veselih in žalostnih uporabnikov," so zapisali v poročilu. "Nove tehnologije namreč ljudem ponujajo več možnosti za interakcijo z drugimi. Zaradi tega bi lahko v prihodnosti videli večje amplitude svetovnega razpoloženja, kar bi lahko vplivalo tudi na politično in gospodarsko dogajanje po svetu."