Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sreda,
18. 11. 2015,
10.42

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Islamska država Facebook Twitter Matic Tomšič

Sreda, 18. 11. 2015, 10.42

6 let, 7 mesecev

Facebook ukinil uporabniški račun ženski z imenom Isis

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Ameriška programerka Isis Anchalee se je na Twitterju pritožila, da ji je Facebook zaradi imena blokiral profil. ISIS je sicer eden od angleških akronimov za Islamsko državo.

"Facebook, zakaj ste ukinili moj uporabniški račun? Moje pravo ime je Isis Anchalee," je ameriška programerka, ki dela v San Franciscu, potožila na svojem profilu na Twitterju. Kot je v odzivu na objavo zapisal eden od njenih prijateljev, so bili njuni pogovori na Facebooku označeni kot spam oziroma nadležna vsebina.

Anchaleejeva je svoja prizadevanja, da bi znova lahko dostopala do Facebooka, na Twitterju objavljala sproti. Kot je zapisala, je oddelku za pomoč uporabnikom družbenega omrežja kar trikrat poslala fotografijo svojega potnega lista. Šele osem ur po začetni pritožbi je Facebook znova aktiviral njen uporabniški račun. Pred tem se ji je na Twitterju opravičil tudi Facebookov inženir Omid Farivar.

"Isis, žal nam je, ne vem, kaj se je zgodilo. Zadeva bo urejena v najkrajšem mogočem času."

Facebookova luknjasta politika lastnih imen Razloga, zaradi katerega je nastala zgoraj opisana zmeda, sta dva. Prvi je ta, da je Facebook pred nekaj meseci spremenil pravila, ki zadevajo poimenovanje profilov fizičnih oseb. Uporabnike poziva, naj v imena ne vključujejo številk ali simbolov, (delovnih ali religioznih) nazivov, črk različnih abeced in žaljivih izrazov.

V primeru Isis Anchalee je bil žaljiv izraz njeno ime. ISIS je namreč ena od kratic za Islamsko državo Iraka in Levanta. Organizacija islamističnih skrajnežev je v angleško govorečih državah znana tudi kot Islamic State of Iraq and Syria.

Drugi razlog je dejstvo, da je Facebookov filter za ločevanje profilov pravih oseb od tistih, ki so namenjeni širjenju ekstremistične propagande, potreben dodelave. Isis Anchalee še zdaleč ni njegova prva žrtev. Facebook je letos namreč ukinil že precej profilov žensk, ki jim je prav tako ime Isis, zaradi česar se je na spletu pojavila celo peticija za spremembo imena organizacije islamističnih skrajnežev. Podprlo jo je več kot 56 tisoč uporabnikov spleta.

Isis je priljubljeno ime, a se zaradi negativne konotacije pojavlja vse redkeje Po podatkih spletnega portala Nameberry je bilo žensko ime Isis v muslimanskih državah in muslimanskih manjšinah drugod po svetu nekdaj zelo priljubljeno. Poosebljalo je boginjo Lune, neba in materinstva, ki so jo častili antični Egipčani.

Z vzponom Islamske države je novorojenk z imenom Isis vse manj. V Veliki Britaniji, kjer je velika muslimanska skupnost, se je v zadnjih dveh letih pojavilo manj kot dvajsetkrat (vir: Britanski statistični urad). V ZDA je priljubljenost Isis med ženskimi imeni po podatkih portala Namestatistics na 2828. mestu, tako je ime približno 2550 osebam, v Franciji pa se ime Isis že nekaj let giblje okrog 400. mesta.

Po podatkih Statističnega urada RS oseb z imenom Isis v Sloveniji ni oziroma jih je manj kot pet.

Ne spreglejte