Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sreda,
16. 12. 2015,
11.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Facebook

Sreda, 16. 12. 2015, 11.15

8 let, 7 mesecev

Facebook omilil svojo politiko pravega imena

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Upravitelji družbenega omrežja vztrajajo, da se politika v ničemer ne spreminja, le da bodo od zdaj naprej upoštevali res izjemne posebne okoliščine.

Ko je Facebook začel dosledneje izvajati svoje pravilo, da morajo uporabniki tega družbenega omrežja uporabljati izključno svoje pravo ime, je s tem želel predvsem zajeziti sovražni govor in nasilje, ki se največkrat skrivata za brezimnostjo ali lažno identiteto. Ta smiselna poteza pa je obenem prizadela nekatere manjše občutljive skupine, ki vendarle imajo utemeljene razloge, zakaj se v družbenih omrežjih ne bi želeli predstavljati z imenom, ki je izpisano na njihovih uradnih dokumentih. Uporabniki bodo lahko pojasnili svoje posebne okoliščine Po apelih teh skupin, ki so bili velikokrat prepojeni s sočustvovanjem in včasih tudi jezo, je Facebook objavil, da bo svojo nekoliko kontroverzno politiko pravega imena vendarle nekoliko spremenil, poročata med drugimi britanski BBC in The Guardian. V svoji objavi so med drugim zapisali, da (za zdaj samo v ZDA) preizkušajo nova orodja, prek katerih lahko uporabniki sporočijo svoje posebne okoliščine, za katere menijo, da jim onemogočajo uporabo njihovega pravega imena – na primer žrtve družinskega nasilja ali spolna usmerjenost, zaradi katere bi lahko bili bolj izpostavljeni nestrpnosti.

Facebook ob tem vendarle vztraja, da bodo vedno zahtevali prava imena uporabnikov, razen "v najbolj nenavadnih okoliščinah". To utemeljujejo s tem, da imajo dejanja in besede z uporabo pravih imen, po katerih so uporabniki znani v javnosti, več teže, saj se ve, kdo za njimi stoji. Prijave lažnih imen bodo morale biti podrobneje opisane Zato so predstavili tudi orodje, s katerim bodo uporabniki lahko naznanili tiste z lažnimi imeni. Z namenom preprečevanja zlorab bodo prijavitelji morali vsako navedbo tudi podkrepiti z dokazi oziroma podrobnejšim opisom. Tako bodo lažje in pravičneje obvladali več sto tisoč prijav lažnih imen, ki jih prejmejo vsak teden, so še sporočili.

Ne spreglejte