Sobota, 22. 3. 2014, 20.45
8 let, 7 mesecev
BYOD – priročnost za zaposlene, tveganje za podjetja
Z rastočim trendom BYOD (Bring your own device oziroma Prinesi svojo napravo) čedalje več podjetij svojim uslužbencem omogoča, da za službene zadolžitve uporabljajo svoje mobilne telefone in prenosne ter tablične računalnike. Tovrsten način opravljanja dela je daleč najbolj razširjen na hitro rastočih trgih, kot so Bližnji vzhod, Rusija, Indija in Latinska Amerika (predvsem Brazilija), kjer naj bi ga za svojega vzelo že več kot tri četrtine gospodarskih entitet.
Prednosti BYOD mnogi, ki zadevo doživljajo v praksi, vidijo predvsem v bolj personaliziranem delovnem okolju, podjetja, ki so del sistema, pa so za iskalce delovnih mest na področjih, kjer je nujna uporaba tehnologije, praviloma privlačna bolj od tistih, ki delavcem priskrbijo službene naprave. Bolj osebna izkušnja na delovnem mestu ponavadi poskrbi tudi za večjo učinkovitost, telefoni, računalniki in tablice, ki jih s sabo prinesejo uslužbenci, pa so v vsakem trenutku praviloma tudi novejši in zmogljivejši, saj v večini korporacij naprav ne posodabljajo ravno vsako leto.
BYOD je namreč že poskrbel za številne incidente z uhajanjem podatkov. Dva najpogostejša vzroka sta izguba oziroma odtujitev naprave, na primer pametnega telefona, s katerim je mogoče dostopati do omrežja podjetja, in ukinitev delovnega mesta ter posledični odhod uslužbenca, ki mu ni treba vrniti službenega telefona ali računalnika, saj je naprava njegova – informacije na njej lahko uporabi za morebitno maščevanje in pridobitev protipravne premoženjske koristi.
Večina podjetij, ki so ali pa še bodo posvojila BYOD, svojim uslužbencem sicer jasno in neposredno predstavi delovanje sistema, omejitve uporabe osebnih naprav ter disciplinske ukrepe v primeru kršitve pravil.
Glede BYOD so sicer najbolj skeptični Japonci, saj jih kar 93 odstotkov meni, da zadeva predstavlja preveliko tveganje za suverenost tehnoloških korporacij, z 69 odstotki nestrinjanja pa so pretežno zaskrbljeni tudi v ZDA, kjer so glede BYOD zelo stroge predvsem vladne organizacije – če zaupni podatki pristanejo na zasebni napravi, je ta nemudoma zasežena, uslužbencu pa ne glede na občutljivost informacij grozi celo dolga zaporna kazen!