Torek, 5. 3. 2019, 19.59
5 let, 10 mesecev
Ali ta prizor razkriva, da je Trump vedel za skrivnost globalne elite?
Donald Trump si je ogledal letalo, ki ga uporabljajo pri zastrupljanju človeštva z nevarnimi kemikalijami, trdi članek s fotografijo ameriškega predsednika, ki ga je na Facebooku objavil znani profil Civilna Iniciativa Modro nebo, objavo pa je delilo in všečkalo precej slovenskih uporabnikov. Preverili smo, kaj fotografija prikazuje v resnici ter kje, kdaj in zakaj je bila objavljena. Na kratko: slovenski aktivisti s Facebooka so nasedli dve leti stari satirični zgodbi.
O čem želi skupina na Facebooku prepričati več kot devet tisoč Slovencev, ki ji sledijo
Po navedbah članka, ki ga je v podporo teoriji zarote, da svetovna elita z letali po ljudeh namenoma škropi nevarne kemične snovi, na Facebooku objavila Civilna Iniciativa Modro Nebo, je Donald Trump v bazi ameriškega vojaškega letalstva Andrews obljubil, da bo ukinil kontroverzni vladni program in sredstva zanj preusmeril drugam.
Pristaši teorije zarote o kemičnih sledeh, ki jih za sabo vlečejo letala, že od njegove izvolitve jeseni 2016 trdijo, da se bo Donald Trump aktivno boril proti tovrstnemu zastrupljanju ljudi in da je to tudi večkrat že javno povedal, a do zdaj ne obstaja niti ena uradna potrditev, da bi kaj takega Trump tudi dejansko rekel, obljubil ali celo na kakršen koli način prepoznal obstoj takšnega početja.
"Danes je velik dan za našo državo, saj bomo hrbet obrnili skrivnemu zastrupljanju našega neba in lepšo prihodnost zgradili z novimi cestami, boljšo elektroenergetsko infrastrukturo in zidom, ki nas bo ščitil pred Mehiko," članek citira Trumpa.
Fotografija, ki spremlja članek, Donalda Trumpa prikazuje v trupu boeinga 767. Ta je, kot izdajajo sodi na letalu, ki so domnevno polni strupenih kemikalij, po navedbah članka namenjen puščanju kemičnih sledi oziroma tako imenovanih chemtrailov.
Članek bralca s prepoznavnim logotipom na fotografiji tudi poskusi prepričati, da temelji na ekskluzivni reportaži ameriškega medijskega giganta NBC.
Slovenske zagovornike teorije zarot so v resnici za nos potegnili šaljivci
Fotografija Trumpa, ki po spletu kroži kot eden od dokazov, da so letalske sledi na nebu v resnici koktejl strupov, s katerimi želi elita zredčiti in zasužnjiti svetovno prebivalstvo, je v zadnjih dveh letih dobila toliko pozornosti, da so njen resnični izvor pred časom poiskali tudi pri neodvisnem mediju Snopes, ki izpostavlja lažne novice.
Po sledeh Snopes smo šli tudi mi in ugotovili:
- Da prizor ni nastal kot del ekskluzivne reportaže ene od največjih ameriških televizijskih hiš NBC, temveč jo je na družbeno omrežje Twitter 17. februarja 2017 naložil Trumpov pomočnik v Beli hiši Dan Scavino mlajši.
POTUS @realDonaldTrump with the employees - celebrating the brand new @Boeing Dreamliner in Charleston, South Carolina. pic.twitter.com/W7sedAgHAK
— Dan Scavino Jr. (@Scavino45) February 17, 2017
- Fotografija ni bila posneta v vojaški bazi ameriškega letalstva Andrews v zvezni državi Maryland, temveč v mestu Charleston v zveni državi Južna Karolina, natančneje v tamkajšnji podružnici proizvajalca letal Boeing. Da je bil takrat res v Charlestonu, je na Twitterju 17. februarja 2017 razkril tudi Donald Trump sam:
Going to Charleston, South Carolina, in order to spend time with Boeing and talk jobs! Look forward to it.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 17, 2017
- Donald Trump si ni ogledoval letala za skrivno kemično zapraševanje, temveč prototipni model potniškega letala boeing 787-10 dreamliner (kar pomeni, da se je izvirni članek zmotil tudi pri poimenovanju modela letala). Boeing je 17. februarja 2017, ko je podjetje v Charlestonu obiskal Donald Trump, tudi sicer uradno predstavil model 787-10:
Boeing welcomes @POTUS to #Boeing South Carolina to celebrate our 787-10 #Dreamliner rollout. pic.twitter.com/Lk9JJV9WKq
— Boeing Airplanes (@BoeingAirplanes) February 17, 2017
- Sodi v trupu letala so napolnjeni z vodo in predstavljajo potnike. Med preizkusnimi poleti je vodo namreč mogoče prečrpavati na različna mesta in tako spreminjati težišče letala ter izpeljati različne scenarije morebitnega premikanja potnikov med poletom. Od blizu si oglejte, kako so videti v boeingu 787.
- Izvirno besedilo članka o Trumpovem pregledu letala in obljubi o prenehanju kemičnega zapraševanja v resnici sploh ni bilo delo zagovornikov teorij zarot, temveč se je leta 2017 prvič pojavilo v satiričnem mediju Nevada Country Scooper, ki se je na vse mogoče načine norčeval iz aktualnega dogajanja.
Objavo s člankom in fotografijo Donalda Trumpa na letalu so administratorji profila Civilna Iniciativa Modro Nebo celo pripeli na vrh strani, kar pomeni, da ji kot domnevnemu dokazu v podporo njihovim argumentom pripisujejo še posebej veliko težo.
- Iz medija Nevada Country Scooper skopiran članek, ki ga je pred dnevi na Facebooku delila Civilna Iniciativa Modro Nebo, je bil medtem objavljen na spletni strani Gish Gallop. Tudi v tem primeru gre za portal za satiro in politični komentar, kar njegovi avtorji jasno poudarjajo v pogojih uporabe. Ne nazadnje je to očitno že, če samo pogledamo odbite naslove drugih člankov na strani Gish Gallop.
Na Digisvetu na Siol.net je zbirka zavajajočih objav, s katerimi poskušajo zagovorniki teorij zarot podpreti svoje argumente, obsežnejša iz leta v leto. Preverite nekaj najbolj zanimivih:
Preberite še kolumno Mihe Mazzinija, v kateri opisuje problematiko teorij zarot na slovenskem delu spleta:
12