Petek, 14. 2. 2014, 15.39
8 let, 9 mesecev
Sodnemu kurirju, ki je v zameno za denar poskrbel, da so izginili določeni spisi, visoka zaporna kazen
Ljubinku Kovačeviću je obtožba očitala nadaljevano kaznivo dejanje uničenja uradne listine (dokazali so mu uničenje štirih listin, za precej več dokazov niso imeli) in dve kaznivi dejanji jemanja podkupnine v času od oktobra 2004 do februarja 2006. Poleg enotne zaporne kazni mu je sodišče izreklo denarno kazen 2500 evrov, plačati pa mora tudi 1350 evrov, kolikor naj bi bilo protipravno pridobljene premoženjske koristi.
Na zatožni klopi se je poleg kurirja znašel tudi posrednik Rasim Đogić zaradi nadaljevanega kaznivega dejanja dajanja podkupnine, ki pa je dejanje priznal in se tako izognil zaporni kazni. S tožilstvom se je namreč dogovoril za eno leto zapora, ki ga bo odslužil z družbenokoristnim delom, in 400 evrov kazni, sodišče ga je tudi oprostilo sodnih stroškov.
V tem času naj bi namreč izginilo več kot 30 spisov, a je sodišče imelo dokaze le za štiri. Zgodba se je razpletla po tistem, ko je eden od "podkupovalcev", Franci Martinović, Kovačevića posnel na diktafon in s posnetkom odšel k predsednici okrajnega sodišča Vesni Pavlič Pivk. Ta je kurirja takoj prijavila, policija je sprožila preiskavo in angažirala tajnega policijskega delavca z imenom Branko. Akcija se je končala aprila 2009, ko so kurirja prijeli v trenutku prodaje enega od ukradenih spisov.
Tako je Kovačević prek odvetnice uredil, da se je oseba, ki je bila v prekršku, na odločitev pritožila. Na tak način je Kovačević lahko prišel do spisa, saj ga je moral z okrajnega prenesti na višje sodišče.
Sodnica je povedala še, da je Martinčič umrl v prometni nesreče, ko je zletel s ceste, v krvi pa je imel kar 2,6 promila alkohola. "To se lahko zgodi tudi vam, žal pa lahko zaradi vas življenje izgubi še kdo drug," je pojasnjevala sodnica, ki je prepričana, da bodo vsi obdolženi imeli v zaporu dovolj časa za premislek o svojih ravnanjih. Sodba še ni pravnomočna.