Lendavski policisti so opravili ogled kraja, kjer se je pred dnevi na lendavskih ulicah pojavilo več plakatov oziroma nalepk z napisom "Cigani raus" z dodanim neonacističnim križem.
Policisti še intenzivno zbirajo obvestila o tem, so za STA pojasnili na Policijski upravi Murska Sobota. Storilci zaenkrat še niso znani, so zapisali na murskosoboški policijski upravi. Tovrstna dejanja pa v Pomurju niso pogosta, so dodali. Pred nekaj dnevi se je v Lendavi na nekaterih ulicah pojavilo več plakatov oziroma nalepk z napisom "Cigani raus" z dodanim neonacističnim križem.
Obsodbe se vrstijo
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš, ki je tudi pooblaščeni minister za kulturo, je obsodil "ekstremistični napad v Lendavi". Zapisal je, da izraža zaskrbljenost in obsoja tovrstni in vsakršni sovražni govor do romske skupnosti v naši družbi. "Takšne ekstremistične izpade moramo izkoristiti za temeljit premislek, predvsem pa za okrepljene napore in dejanja za dosledno spoštovanje človekovih pravic in uresničevanje enakih možnosti za vse, za udejanjanje medkulturnega dialoga, solidarnosti in sodelovanja," je zapisal.
Varuhinja je prav danes na vlado naslovila obširno besedilo, v katerem je strnjeno popisala težave, ki zaradi neurejenih razmer pestijo tako Rome kot prebivalce nekaterih delov Slovenije, ki prihajajo v stik z njimi. Takšne razmere je mogoče urediti samo po poti vključevanja ter rednega in vsebinskega sodelovanja Romov, opozarja varuhinja. Pri tem izpostavlja pozitivno vlogo Romskega akademskega kluba.
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar, ki je bil nad tem "zgrožen in zaskrbljen", se je odzval z navedbo, da gre za zavržno dejanje, ki nedvomno predstavlja resen primer neposredne sovražnosti do romske skupnosti v Sloveniji. Izrazil je pričakovanje, da bodo pristojni organi v čim krajšem času našli in kaznovali storilce.
Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožko Horvat - Muc pa je dejal, da so takšne novice prišle tudi do romske skupnosti in zveze Romov in da zadevo preverjajo.