Koprski kriminalisti naj bi že konec maja zaradi suma zlorabe položaja ovadili nekdanjo vršilko dolžnosti direktorice ZD Izola in predsednico zdravniške zbornice Gordano Živčec Kalan.
Živčec Kalanova naj bi po ugotovitvah kriminalistov zlorabila svoj položaj s tem, ko je kot odgovorna oseba septembra lani za družbo Mabra inženiring zastavila 150.000 evrov javnega denarja zdravstvenega doma, čeprav tega ne bi smela, s čimer naj bi kršila več zakonov.
Naklepno poslovanje v korist Mabre inženiring
Med preiskavo je bilo po podatkih, ki so jih pridobili mediji, ugotovljeno, da je Živčec Kalanova naklepno poslovala v korist Mabre inženiring in pri tem zanemarila javno korist zdravstvenega doma. S tem naj bi posredno delovala tudi v korist Zdravniške zbornice Slovenije, ki ji predseduje, saj je Mabra inženiring gradila objekt Dunajski kristali, kjer je novi sedež zbornice.
Živčec Kalanova zanika, da bi bila obveščena o vložitvi kazenske ovadbe, in trdi, da pri zastavi javnih sredstev ni šlo za kršitev zakonodaje, "še manj pa za kazensko odgovornost, kar potrjujejo tudi mnenja številnih pravnih strokovnjakov, ki v omenjenem pravnem poslu ne vidijo nič protizakonitega ali celo koruptivnega".
Kot je še zapisala, je tudi podpredsednik računskega sodišča javno dejal, da eksplicitne prepovedi takšnega ravnanja v zakonu ni. "Zato vztrajam, da v mojih dejanjih ni nobenega kaznivega dejanja ali korupcije, temveč je šlo zgolj za zasledovanje cilja dobrega gospodarja," dodaja predsednica zbornice.
Živčec Kalan: Neposredno materialno korist je imel le ZD Izola
Živčec Kalanova je za Dnevnik zanikala, da bi bila obveščena o vložitvi kazenske ovadbe, in trdi, da pri zastavi javnih sredstev ni šlo za kršitev zakonodaje. "Povsem postranski in v gospodarskem poslovanju uveljavljeni finančni transakciji se neupravičeno pripisuje neprimerno velik pomen. Pomembno je namreč, da je imel v konkretnem primeru zastave neposredno materialno korist zgolj Zdravstveni dom Izola. Ves depozit je bil namreč vrnjen, zdravstveni dom pa je poleg tega pridobil tudi obresti in še donacijo za novo opremo reševalcev," pravi in trdi, da je bil depozit zavarovan s trikratno vrednostjo in kot tak varen.
"Neposreden dokaz vestnega vodenja javnega zavoda"
"V nasprotju s sedanjim vodstvom zdravstvenega doma Izola, ki je kljub negativnemu poslovanju v prvem četrtletju posodilo 400.000 evrov lastnih sredstev po celo nižji obrestni meri, kot znaša letna inflacija, je to neposreden dokaz vestnega vodenja javnega zavoda in upravljanja javnih sredstev," je za časnik še dejala Živčec Kalanova.
Živčec Kalanova je 10. in 13. septembra 2010 v imenu Zdravstvenega doma Izola sklenila depozitno pogodbo s Poštno banko Slovenije in nato še kreditno tripartitno pogodbo z družbo Mabra inženiring. Družba je denar potrebovala za poplačilo dolgov, ker je bila v času transakcije že insolventna.
Spornost posla sta ugotovila tudi ministrstvo in protikorupcijska komisija
Da pravni posel med Zdravstvenim domom Izola in podjetjem Mabra Inženiring ni bil v skladu z zakonodajo, je ugotovila tudi komisija ministrstva za zdravje, ki je opravila izredni upravni nadzor v zdravstvenem domu. Prav tako je protikorupcijska komisija v načelnem mnenju zapisala, da posel ustreza definiciji korupcije.