Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
24. 4. 2013,
13.23

Osveženo pred

5 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

sojenje zloraba položaja Brane Gorše

Sreda, 24. 4. 2013, 13.23

5 let, 2 meseca

Izvedenka finančne stroke podrobno o nakazilih Šuštaršiču

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
S ponovnim zaslišanjem izvedenke finančne stroke Mateje Gubanec se je na ljubljanskem sodišču nadaljevalo sojenje suspendiranemu stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu in Jožetu Šuštaršiču.

Kot je znano, obtožnica Braneta Goršeta bremeni zlorabe položaja upravitelja pri prodaji premoženja v stečajnem postopku nad HKS-jem Sicura. Napeljevanja k zlorabi položaja je v istem postopku soobtožen Jože Šuštaršič, ki je odkupil terjatve HKS-ja Sicura. Gorše je leta 2004 terjatve, ki so bile skupaj nominalno vredne skoraj 200.000 evrov, za 34.400 evrov prodal Šuštaršiču, ki je nato leto pozneje z njihovo prodajo iztržil 228.000 evrov.

HKS Sicura je septembra 2002 sprejel sklep o likvidaciji, oktobra istega leta se je nad njim z odločbo Banke Slovenije začel postopek prisilne likvidacije zaradi oviranja nadzora po zakonu o bančništvu, še istega leta pa je šlo podjetje v stečaj. V stečajnem postopku, ki je potekal deset let, je bilo prijavljenih sedem milijonov evrov terjatev, upniki pa so dobili poplačanih 1,9 milijona evrov.

Denar na tekoči račun Šuštaršiča pritekal s treh naslovov Izvedenka je sicer že podala pisno mnenje, potem je bila zaslišana, nato pa je morala odgovoriti še na dodatna vprašanja, zato jo je sodišče ponovno povabilo. Danes je sodišče, kot smo lahko razbrali, razčiščevalo predvsem, s katerih naslovov in v kolikšnem znesku je bil nakazan denar na tekoči račun Jožeta Šuštaršiča. Tako je izvedenka, ki je pripravila tudi kup tabel in izračunov, danes pojasnjevala, da se je denar 328 posojilojemalcev najprej zlival na račun HKS-ja Sicura, od tam pa na račun Šuštaršiča.

Ko je je šel HKS Sicura konec maja 2005 v stečaj, je Spiz nakazoval denar neposredno Šuštarišču, ki je denar prejemal tudi od fizičnih oseb. Po oceni izvedenke je bilo na račun Šuštaršiča nakazanih najmanj slabih 55 milijonov tolarjev od 1. januarja 2004 do leta 2010.

"Vseh terjatev, ki jih je Šuštaršič prejel na svoj tekoči račun, je bilo od petdeset do sto milijonov, prenosov teh 328 terjatev je bilo za nekaj več kot 54 milijonov tolarjev," je zatrdila izvedenka. Šuštaršič naj bi tako kupil terjatve 328 posojilojemalcev za osem milijonov tolarjev, zaslužil pa naj bi najmanj 54 milijonov tolarjev. Sicer naj bi Šuštaršič v kritičnem obdobju prejel za 109 milijonov tolarjev nakazil, a je šlo za nakazila iz drugih naslovov, saj na sodišču obravnavajo le 328 terjatev.

Zagovorniki obdolženih so sicer dokazovali, da v tem znesku izvedenka ni upoštevala stroškov, ki so jih imeli, vključno z dvema delavkama, ki naj bi delali na teh terjatvah. To je zagovornik Goršeta Mitja Jelenič Novak ocenil na približno osem milijonov tolarjev za eno delavko, ker pa sta bili dve in gre za štiriletno obdobje, naj bi strošek za obe delavki tako znašal 32 milijonov tolarjev. "Zaslužil je torej 22 milijonov tolarjev," je sklenil Jelenič Novak.

Gorše dvomi o verodostojnosti mnenja Gorše je sicer izvedenki očital, da ni pravilno izračunala nekaterih postavk oziroma da gre za "sistemsko napako, saj niste upoštevali, da je HKS Sicura prvi obrok posojilojemalcev odtrgal takoj po sklenjeni pogodbi". S svojo ugotovitvijo je namreč podvomil o verodostojnosti mnenja izvedenke, izvedenka pa mu je dogovorila, da v HKS-ju Sicura niso vodili prav nobenih evidenc o poteku izterjave, pri svojih izračunih pa je upoštevala evidenčne liste in dejanska nakazila. Sojenje se nadaljuje v petek, ko bomo slišali končne govore, nato pa sledi sodba.

Ne spreglejte