Hrvaška policija preiskuje poslovanje največje hrvaške družbe s področja informacijske tehnologije, skupine M San.
Družbo preiskujejo zaradi suma korupcije pri pogodbah družbe z nekaterimi ministrstvi in javnimi podjetji od leta 2004, poroča zagrebški Jutarnji list. Država naj bi zgolj lani M Sanu plačala 450 milijonov kun (60 milijonov evrov), ta pa je prek svojih podružnic v Srbiji, BiH in Makedoniji lani nakazal 300.000 evrov na račun podjetja Alia savjetovanje, ki je v lasti bivšega hrvaškega premiera Iva Sanaderja. Član uprave skupine M San je upokojeni general hrvaške vojske Damir Krstičević, ki naj bi ga HDZ na prihodnjih parlamentarnih volitvah kandidirala za poslanca v volilni enoti v Dubrovniku, skupaj s premierko Jadranko Kosor.
V poslovanje naj bi bilo vpletenih več hrvaških podjetij in državnih organov
Hrvaška policija preverja vse pogodbe, ki jih je M San dobil na podlagi javnih razpisov. Med drugim preiskujejo dokumentacijo v Hrvaški poštni banki, hrvaškemu elektrogospodarstvu ter ministrstvih za kmetijstvo in znanost, kot tudi v vladni agenciji za "elektronsko Hrvaško". M San je posloval tudi s hrvaško carino, Podravko, hrvaškimi železnicami in ministrstvom za morje, promet in infrastrukturo.
Hrvaški kmetijski minister Petar Čobanković je leta 2009 podpisal štiri pogodbe s sestrskim podjetjem M Sana, King ICT, v vrednosti približno dveh milijonov evrov, in sicer brez javnega razpisa. Na eno od omenjenih pogodb za računalniške storitve naj bi se pritožila tudi ameriška družba Hewlett-Packard.
Podobna preiskava le še v primeru Fimi-medie
Policija je tako podrobno preiskavo kot tokrat pri M Sanu doslej sprožila le v primeru Fimi-medie, oglaševalske družbe, preko katere naj bi z denarjem iz javnih podjetij in ministrstev polnili črne sklade HDZ. "Na podlagi tega je možno sklepati, da tožilstvo in policija, poleg suma podkupnine Sanaderju, sumita tudi na razširjeno korupcijo v vladnih resorjih in podjetjih."
Velika poslovna rast prav v času premiera Sanaderja
M San naj bi veliko poslovno rast zabeležil prav v času premiera Sanaderja in je v letih 2008 in 2009 zabeležil 30-odstotno zvišanje prihodkov. Le četrtina prihodkov je bila dosežena na tujih trgih, tri četrtine pa so posledica pogodb z ministrstvi in vladnimi podjetji. M San je sicer zasebna družba, ustanovljena leta 1995. Do leta 2001 se je prebila na vodilno mesto na trgu računalniških storitev na Hrvaškem. Takrat je tudi Krstičević postal član uprave.