Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
28. 11. 2012,
14.48

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Japonska Kitajska

Sreda, 28. 11. 2012, 14.48

8 let, 7 mesecev

Japonska se je odrekla pacifizmu, da bi kljubovala Kitajski

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Čeprav Japonska velja za miroljubno državo, pa si v zadnjem času prizadeva spremeniti svojo naravnanost.

Japonska je prvič po drugi svetovni vojni ponudila vojaško pomoč tuji državi, za urjenje vojakov v Kambodži in Vzhodnem Timorju je namreč namenila dva milijona ameriških dolarjev, v obe državi pa je poslala tudi svoje inženirje, ki bodo pomagali pri obnovi območij, ki so jih prizadele naravne nesreče. Medtem pa je na ogled postavila tudi svoje oborožene sile, s to potezo pa želi graditi na regionalnem zavezništvu, s čimer bi se lahko zoperstavili vse večji in pohlepni Kitajski.

Japonski predstavniki obiskujejo različne države Japonske bojne ladje so v zadnjem času izvedle kar nekaj skupnih vaj s številnimi vojaškimi silami držav v Tihem oceanu in Aziji, hkrati pa redno obiskujejo pristanišča tistih držav, ki se že dolga leta bojijo ponovnega preporoda japonske vojske. V zadnjem času je namreč japonska vojska povečala število programov za urjenje pripadnikov japonske obalne straže sosednjih držav. Japonski obrambni uradniki in analitiki pa so prepričani, da bi Japonska lahko sosednjim državam kmalu začela prodajati tudi vojaško orožje, med njimi vodna letala in podmornice, ki bi lahko plule tudi v nizkih vodah, piše spletna stran New York Timesa.

Številni že predvidevajo, da se je Japonska končno uklonila pozivom ZDA, ki so Japonsko že večkrat pozvali, da naj postane prava regionalna velesila, vendar je Japonska to vlogo vztrajno zavračala ravno zaradi dogodkov v drugi svetovni vojni. Japonska pa je najverjetneje ta korak storila ravno zaradi vse večjih ambicij Kitajske, s katero je še vedno v sporu zaradi otokov v Vzhodnem kitajskem morju. "Med hladno vojno je Japonska sledila ZDA. S Kitajsko pa je drugače, saj je morala Japonska zavzeti svoje lastno stališče," je povedal Keiro Kitagami, svetovalec za varnost japonskega premierja Jošika Noda.

Vojaško razkazovanje namenjeno le obrambi Japonsko razkazovanje vojaške moči pa ne pomeni, da se bo popolnoma spremenila in zavzela drugačno strategijo, temveč so njeni nameni le obrambni. Čeprav Japonci sprva niso bili naklonjeni bolj defenzivni vojaški strategiji, pa se za to toliko bolj ogrevajo, zdaj si želi Kitajska prilastiti otoke v Vzhodnem kitajskem morju, ki jih Japonci imenujejo Senkaku, Kitajci pa Diaoyu. Večje politične stranke pa že proučujejo spremembe ustave, ki bi dovoljevale večjo vojaško pomoč drugim državam, na primer, če bi Severna Koreja uporabila jedrsko orožje.

Na svojo stran pa želijo pridobiti tudi druge sosednje države, pri čemer so japonske oblasti poudarile, da ne želijo tekmovati s Kitajsko, temveč okrepiti vezi z drugimi državami, ki so enako zaskrbljene nad početjem Kitajske. Prepričane pa so tudi, da je krepitev obalne straže držav eden od načinov krepitve medsebojnih vezi proti kitajski grožnji.

Sosednje države ne nasprotujejo Japonski, kljub njihovi zgodovini Na drugi strani pa se je Kitajska že odzvala na povezovanje japonskih oblasti z drugimi državami, s čimer želi spremeniti svojo usodo, ki jo je doletela po koncu druge svetovne vojne. Pretekli mesec je kitajski general Ren Haiquan opozoril Avstralijo, naj ne sklepa zavezništva z Japonsko, ki jo Kitajska predstavlja kot fašistično državo, ki je nekoč celo bombardirala avstralsko mesto Darwin. Kljub kitajskemu prigovarjanju pa so številne države v Tihem oceanu in Aziji, kljub ozemeljskim sporom z Japonsko, navdušene nad novo vlogo Japonske. Nekatere med njimi, tudi Vietnam in Filipini, celo občasno prosijo Japonsko za pomoč.

"Pozabili smo nočne more iz druge svetovne vojne, ravno zaradi kitajske grožnje," je povedal Rommel Banlaoi, strokovnjak za varnostno področje filipinskega inštituta za mir, nasilje in terorizem. Nekatere države pa so celo prepričane, da ima le Japonska dovolj veliko vojsko, ki bi lahko kljubovala Kitajski.

Čeprav tudi Japonska varčuje, se to ne pozna na vojaškem področju Vojaški proračun, kljub drugim varčevalnim ukrepom, ostaja šesti največji na svetu. Japonska nima raket z dolgim dosegom, jedrskih podmornic ali večjih letalonosilk, ki bi bile potrebne za osvojitev naslova vojaške velesile. Kljub temu pa ima njena mornarica posebne križarke, ki lahko sestrelijo balistične izstrelke in dva ogromna rušilca za prevažanje vojaških helikopterjev.

Analitiki pa poudarjajo, da Japonska v preteklosti ni bila naklonjena pomoči državam, ki so se soočale z nevojaškimi težavami, med njimi so sanacija posledic naravnih katastrof, piratstvo ali zdravstvena nega. Zdaj je odprta tudi za takšno pomoč, z Vietnamom se namreč pogaja o urjenju medicinskega osebja, ki bi skrbelo za mornarje na njihovi novi podmornici, ki je ruske izdelave. Pri tem pa je japonsko obrambno ministrstvo napovedalo, da bo prihodnje leto še podvojila vojaško pomoč, ki jo bo namenila sosednjim državam, med njimi tudi Indoneziji in Vietnamu.

Ne spreglejte