Torek, 14. 1. 2014, 18.05
8 let, 8 mesecev
Mediji: Protivohunskemu dogovoru med Nemčijo in ZDA grozi propad
Nemška vlada tako naj ne bi več pričakovala, da se bodo ZDA odpovedale nadzoru nad Nemci.
Čeprav se pogajanja o sporazumu uradno še nadaljujejo, nemška vlada skoraj nima več upanja, da bodo sklenili dvostranski dogovor o prenehanju vohunjenja, saj se ZDA očitno ne želijo odpovedati prisluškovanju nemški vladi in političnim funkcionarjem, je poročal nemški časnik Süddeutsche Zeitung.
Med drugim ZDA naj ne bi želele razkriti, kako dolgo so prisluškovali mobitelu nemške kanclerke Angele Merkel. Razkritje te sporne dejavnosti je sicer lani povzročilo ogorčenje v Nemčiji in spodbudilo pozive k sklenitvi dvostranskega dogovora med državama. Prav tako Američani ne želijo razkriti, ali so prisluškovali drugim visokim nemškim politikom.
Sedanja nenaklonjenost ZDA podpisu dogovora z večjo težo naj bi bila za Berlin presenečenje, saj je direktor Agencije za nacionalno varnost (NSA) Keith Alexander nemškim sogovornikom, med drugim tudi Schindlerju, še lani poleti obljubljal obsežen dogovor.
Zahteve po protivohunskem dogovoru so se pojavile po razkritjih ameriškega žvižgača Edwarda Snowdna, da je NSA množično zbiral podatke o telefonskih pogovorih v Nemčiji.
Po navedbah ameriške strani pa so pogovori o sodelovanju nemških in ameriških obveščevalnih služb pripomogli k boljšemu razumevanju o zahtevah in pomislekih obeh strani. Tiskovna predstavnica Sveta za nacionalno varnost ZDA Caitlin Hayden je za nemško tiskovno agencijo dpa povedala, da bodo pogovore na teh temeljih tudi nadaljevali.