Nedelja, 6. 11. 2016, 8.29
7 let, 3 mesece
Avtomobilski šov v Grčiji, Slovenec prvič v družbi Solberga, Blocka …
Američan Ken Block z avtomobilskim driftom osvaja na desetine milijonov gledalcev na YouTubu in popularizira disciplino, ki ima veliko privržencev tudi v Sloveniji. Uroša Berdajsa so kot prvega Slovenca povabili na enega najbolj odmevnih driftov Gymkhana Grid v Grčijo.
Slovenski avtomobilski drifter Uroš Berdajs v Maratonu v Grčiji, kjer je s svojim BMW E36 compact sodeloval na finalu Gymkhana Grid.
Avtomobilski katapult za naval adrenalina in milijone ogledov na YouTubu #video
Gymkhana 9 – novih osem minut avtomobilskih vragolij Kena Blocka
Ken Block je po več videouspešnicah na YouTubu ustanovil tudi avtomobilsko serijo Gymkhana Grid. Avtomobilski drift je populariziral Ken Block
Avtomobilski drift, to je nadzorovano drsenje z avtomobilom po postavljeni progi, že več let pridobiva na svoji priljubljenosti. Odmevnost obvladovanja avtomobila, kjer se izpod v prazno vrtečih pogonskih koles vali gost bel dim, je še nekaj stopničk višje s svojimi odmevnimi viralnimi videoposnetki dvignil ameriški zvezdnik Ken Block. Ta je z vrhunsko videoprodukcijo, osupljivimi lokacijami in milimetrsko natančnostjo pri izvajanju avtomobilskih trikov na YouTube objavil že devet nadaljevanj serije Gymkhana in z njo prepričal na desetine milijonov gledalcev.
Pred tremi leti pa je Block organiziral tudi posebno tekmovanje v driftu, ki se imenuje po Gymkhani in danes velja za enega vrhuncev drifterske sezone. Na letošnjem dogodku v grškem mestu Maraton smo imeli prvič tudi slovenskega drifterja Uroša Berdajsa z BMW.
Zmagovalec finala v Grčiji je postal Petter Solberg, nekdanji svetovni prvak v reliju in trikratni svetovni prvak v relikrosu. Drugi je bil Liam Doran (citroen DS3 RX), tretji Reiniss Nitiss (mitsubishi lancer), četrti pa Ken Block (ford fiesta RX). Med dvokolesno gnanimi avtomobili je zmagal Luke Woodham (nissan silvia).
V konkurenci avtomobilov s pogonom na zadnji par koles se je Berdajs uvrstil v najboljšo dvajseterico. Posebno povabilo za 26-urno vožnjo s kombijem in dirko v konkurenci Pettra Solberga, Kena Blocka …
Ljubljančan je za okrog 1.600 kilometrov dolgo pot s kombijem in prikolico potreboval 26 ur. Kot zmagovalca drifterske serije Adria Drift, ki je letos drugič potekala v Sloveniji, Srbiji in na Hrvaškem (prihodnje leto se v serijo vključuje še Avstrija), so ga organizatorji in pokrovitelji povabili na grško Gymkhano Grid. Tam brez posebnega povabila sploh ni mogoče nastopiti.
"Vesel sem bil že nastopa na tem res velikem dogodku, prav tako sem zadovoljen tudi z vožnjo in rezultati. Žal moj BMW ni bil posebej prilagojen za tak tip prireditve. Nastavljen je tako, da rad zdrsne. V Grčiji pa smo vozili bolj slalom z vložki drifta. Odločal je izključno doseženi čas in čisto nič umetniški vtis z drsenjem. Če bi prilagodili optiko avtomobila, bi bil lahko še uspešnejši," samega sebe ocenjuje 35-letni Ljubljančan, ki se je v konkurenci 55 voznikov uvrstil med najboljšo dvajseterico vozil s pogonom na zadnji par koles.
Video: Avtomobilski šov Gymkhana Grid v Grčiji
Odloča izključno doseženi čas in ne umetniški vtis
Gymkhana Grid ni klasično avtomobilsko tekmovanje v driftu. Tam časa sploh ne merijo, temveč kar najlepšo linijo in največji kot drsenja ocenjujejo trije sodniki. Gymkhana Grid pa poteka na asfaltni površini, ki je sto metrov dolga in široka.
Na njej postavijo zavito progo, kjer je treba voziti med stožci, drseti okrog sodov in izvajati vnaprej določene trike. Postavljeni sta dve progi, vsak voznik odpelje obe. Šteje izključno skupni doseženi čas. Najmočnejši avtomobil v konkurenci je imel kar 1.100 "konjev", s štirikolesnimi specialkami so se predstavili zvezdniki relikrosa Petter Solberg (citroen xsara WRC), Ken Block (ford fiesta RX), Andreas Bakkerud (ford escort), Liam Doran (citroen DS3 RX) …
Berdajs je zmagovalec serije Adria Drift, ki poteka v Sloveniji, na Hrvaškem (v Splitu so organizirali dirko v dvorani) in Srbiji. Slovensko prizorišče dirke je krški Raceland. Prihodnje leto se v koledar predvidoma uvrsti tudi dirka v Avstriji. V Sloveniji imamo od 20 do 30 resnih drifterjev.
Rabljene gume za dosežke v driftu že dolgo ne zadoščajo več
Berdajs je vozil svojega BMW E63 compact, ki ima motor z okrog 320 "konji". V primerjavi s serijskim avtomobilom ima varnostno kletko, gasilno napeljavo, dirkaški sedež, hidravlično ročno zavoro, povsem predelano je prednje podvozje. To omogoča precej ostrejši kot zavijanja koles. Avtomobil je tudi precej lažji od serijskega BMW-ja.
Sam pravi, da je treba za tak avtomobil imeti od 12 do 15 tisoč evrov. Velik potrošni material so kajpak gume. Nekoč so vozili še z rabljenimi, danes je treba za dober rezultat tudi na kvalifikacijah namestiti nove. Vozijo tudi že tako imenovane "polslick" dirkaške gume. Ena stane 80 evrov, uničijo pa jih že po nekaj odpeljanih krogih. Le dobra guma zagotavlja oprijem, ki vozniku omogoča filigransko natančno obvladovanje drsenja avtomobila.
Ljubljančan je izučen mizar, ki si denar služi z obdelavo rosfreja. Sanja o delu z avtomobili, pri karieri avtomobilskega drifta pa mu z moralno podporo in časom pomagata starša. "Delam in živim za drift," pravi Berdajs.
Berdajs: Začel sem na parkiriščih, nato te drift zasvoji …
Kako se te spretnosti naučiti? Berdajs poudarja, da je najpomembnejši trening. Sam je začel na zapuščenih parkiriščih. Resnejšega učenja drifta je spoznaval na snegu, kjer so hitrosti manjše, voznik pa pridobi občutek za drsenje avtomobila. Nauči se, kako natančno se avtomobil obnaša glede na količino dodane moči na kolesih in stopnjo vrtenja volanskega obroča. Nato se je preselil na suho podlago, začel postopno višati hitrost.
"Danes delam in živim za drift," se pošali Ljubljančan, v njegovih besedah pa je tudi veliko resnice. Berdajs priznava, da ga je šport zasvojil in da že vse od skromnih začetkov postopno izpopolnjuje tako svojo tehniko kot tudi pripravljenost avtomobila.