Petek, 21. 10. 2011, 14.22
8 let, 7 mesecev
Robert Bosch bi bil star 150 let
Nabiranje izkušenj na tujem
Robert Bosch se je namreč 23. septembra 1861 rodil v Albecku pri Ulmu na jugozahodu Nemčije. Najprej se je šolal kot vajenec pri nekem finomehaniku, potem pa je odšel na tuje, kjer se je zaposlil v več tovarnah. Leta 1886 se je vrnil v Nemčijo in 15. novembra istega leta v Stuttgartu odprl lastno podjetje – "Delavnico za finomehaniko in elektrotehniko".
Od nizkonapetostnega magnetnika naprej
Prvi samostojni izdelek, ki je prišel iz Boscheve nove delavnice, je bil nizkonapetostni magnetni vžigni sistem za avtomobilske motorje. Leta 1902 mu je sledil še visokonapetostni, s katerim je Boschu končno uspelo v poslovnem svetu. Pod ustanoviteljevim vodstvom je potem nastala še vrsta tehničnih in tehnoloških novosti, kakršne so bile črpalka za dizelsko gorivo, brisalniki vetrobranskega stekla in električni vrtalniki, ki so prinesli tudi usmeritev k majhnim rokodelskim orodjem. Leta 1898 je podjetje v Veliki Britaniji odprlo tudi prvo podružnico na tujem in se začelo širiti po svetu.
Družbena odgovornost
Ker je izhajal iz skromnih razmer, je imel Robert Bosch razvit tudi čut za družbeno odgovornost. Nekoč naj bi zapisal, da sta delodajalec in delojemalec enako odvisna od usode svojega podjetja, znan pa je bil tudi po reku, da raje izgubi denar kot zaupanje. Leta 1906 je med prvimi delodajalci uvedel osemurni delavnik in uvedel drugo izmeno. Svoj denar je vložil tudi v gradnjo stuttgartske bolnišnice in v svojem podjetju šolal nove delavce.