Sreda, 23. 12. 2015, 4.36
8 let, 7 mesecev
Volvo V60 D3
Čakali smo na motor D3 …
Že na testu volva V60 z motorjem D5 smo se spraševali, ali serija 60 prinaša nov pristop k oblikovanju Volvovih avtomobilov. Čeprav so pred časom zatrjevali, da ne bodo na vsak način lovili premium razreda, ga serija V60 posredno nagovarja. To je pač karavan, ki bi rad izpostavil tudi svojo kupejevsko dušo. Volvo že dolgo ni več le škatlasto oblikovan avtomobil.
Dvolitrski motor D3 je racionalna izbira
V testnem avtomobilu je bil tokrat motor D3, ki smo ga za bolj primernega označili že pri omenjenem testu z motorjem D5. Manjši motor je dvolitrski in ima za 400 kubičnih centimetrov manj delovne površine. Primankljaj se sicer pozna v teoriji (31 kilovatov manj kot pri modelu D5), manj pa v praksi na cesti. Seveda pa je to predvsem težava motorja D5, ki nudi premalo in ne zadovoljivega D3-ja.
Ker ima le 20 njutonmetrov navora manj kot večji motorni brat, je vožnja učinkovitejša, bolj racionalna in prav nič manj dinamična. Motor tudi v dvolitrski različici rohni, poraba goriva pa ostaja nizka in je za liter nižja kot pri večjem motorju. Tako se Volvo uspešno postavlja na vstopni položaj premium razreda, v katerega torej tipa in se vanj vsaj uradno noče podati. Z vso varnostno opremo, ki pa danes za Volvo ni več tako ekskluzivna kot nekoč, mora tudi švedsko-kitajska naveza iskati nove prodajne niše. So to kupejevsko naravnani karavani, ki vseeno uspejo klicati po racionalnosti?
Različica D3 pač pomeni okrog pet tisoč evrov cenejši avtomobil kot pri modelu D5, okrog štiristo evrov pa je z njim mogoče privarčevati tudi že pri osnovni vsakoletni registraciji.