Petek, 19. 10. 2018, 7.26
6 let, 1 mesec
Test nove različice: peugeot 308 GT 2.0 BlueHDi EAT8
Peugeotov športnik z novim menjalnikom še ni za odpis #foto
Pri tristoosmici se v najlepši luči vidi, s kakšno hitrostjo se avtomobilski svet spreminja in napreduje. Če ima zdaj že dve leti star terenski brat moderno in svežo potniško kabino, se športnemu 308 GT na nekaterih področjih že poznajo leta. Francozi so ga zato s prenovo nekoliko pomladili, za povrh pa ga opremili še z novim osemstopenjskim menjalnikom. Z odlično uravnovešenimi voznimi lastnostmi uspešno odbija napad terencev in svetu sporoča, da so kombilimuzine na marsikaterem področju še vedno korak naprej.
308 ostaja pomemben član Peugeoteve družine, vendar se mu na nekaterih področjih poznajo leta. Predvsem v notranjosti se že kažejo starostne gube, še posebej, če pogledamo le korak vstran k novim 3008, 5008 in 508.
Dizelski motor s 130 kilovati ima zdravo razmerje med športnostjo in varčnostjo, skupaj z osemstopenjskim samodejnim menjalnikom proizvajalca Aisin pa tvori vsakodnevno zelo uporabno celoto. Skupaj s športnimi dodatki, na videz lepimi platišči in dobrimi voznimi lastnostmi ne bo prepričal brezpogojnega športnega voznika, bo pa po drugi strani navdušil nekoga, ki si želi športnih užitkov z nekoliko omejitvami. Gre za popolno uporaben avtomobil za vsakodnevne opravke, kjer ne trpita niti denarnica niti hrbtenica, še vedno pa zna odpeljati kakšen hiter zavoj in dvigniti srčni utrip.
Prenova je manjše narave
Tako kot druge različice je tudi 308 v športni opravi dobil nekaj izboljšav. Vizualne spremembe zunanjosti so manjše narave, prav tako očitnih sprememb ni videti v notranjosti. Francozi so tokrat dali poudarek na prihodu novega dizelskega 1,5-litrskega štirivaljnika in že prej omenjenega osemstopenjskega menjalnika, ki v določeni meri zamenjuje obstoječi šeststopenjski menjalnik.
Prednost daje vsakodnevni uporabnosti
Tudi 308 Gti ni brezkompromisen športnik, za odtenek manj pa to želi biti 308 GT. Še posebej se to pozna, če v nosu avtomobila brni štirivaljni prisilno polnjeni dizelski agregat s 130 kilovati in 320 njutonmetri navora. Skupaj z vzmetenjem, ki ni neudobno, a hkrati na račun športnih genov deloma stršano in športno nastavljeno, GT ohranja zdravo mero razuma. Če se z menjalnikom odlično razume in močno olajša rokovanje v vsakodnevnih situacijah, pa ima to negativen vpliv na njegov športni značaj.
Zaradi same teže dizelskega motorja in pogona na sprednji kolesni par (GT nima elektronske zapore sprednjega diferenciala) lahko avtu v zavojih uhaja nos. Če si kot voznik ujet v dogajanje okoli sebe in poleg tega še nadzoruješ prestave z ročico, lažje predvidiš in navsezadnje tudi čutiš, kaj se dogaja z avtomobilom. Samodejni menjalnik te prvinske občutke še za odtenek ohladi, voznik pa je manj povezan z avtomobilom. Res je, avtomobil ima prestavne ročice na volanu, a prestavljanje še vedno ne nadomesti klasične ročice ročnega menjalnika.
Galerija: Peugeot 308 GT EAT8
Program sport zna rahljati živce
Vsak športni avtomobil mora imeti program sport. Drži kot pribito. Še bolje je, če program sport poleg običajnih zadev (odzivnejša stopalka za plin, nekoliko trši volanski obroč, drugačne barve merilniki) nudi spremembo pri vzmetenju.
Številni tekmeci namreč že imajo aktivno vzmetenje, ki dobro spreminja značaj avtomobila. A na koncu mu to tudi oprostimo. Še vedno gre za cenovno razmeroma dosegljiv športnik, ki je navsezadnje vseeno le GT, in ne GTi.
Daleč najbolj moteča stvar je umeten zvok, ki se vali iz zvočnikov. Priznamo, bili smo presenečeni, kako popolnoma nedizelsko je bil slišati motor v nosu, še posebej je značilen zvok motorja prikrit pri višjih obratih. Ali športnik, pa tudi če ni čistokrvni, potrebuje dodatno spodbudo s pomočjo v studiu ustvarjenega zvoka, ki ni niti približno podoben zvoku športnega motorja? Če damo v enačbo še dizelski motor je nasprotje ogromno in enostavno ne ustreza tipu avtomobila.
Oblikovni dodatki izboljšajo pojavnost in občutke
Če nam že zunanjost sporoča, da ima 308 GT nekaj športnega pedigreja, pa se njegov športni značaj v celoti razkrije v notranjosti. Oblazinjenje v alkantari in usnju krasijo kontrastni rdeči šivi. Majhen volanski obroč je del prve generacije iCockpita, zato še vedno nismo našli povsem idealnega položaja za volanom. Tako kot drugje se tudi tukaj števec vrtljajev vrti v nasprotno smer.
Ker vemo, kako dobrega videza je druga generacija iCockpita, že nestrpno pričakujemo novo generacijo, ki bo popravila napake sedanjega modela. Je pa posledično tako opremljen in gnan avtomobil v primerjavi s konkurenti tudi cenovno nekoliko bolj dosegljiv. Trideset tisočakov seveda ni malo, a seznam dodatne opreme je res dolg, ne smemo pa pozabiti na številne športne dodatke tako v notranjosti kot tudi pri zunanjosti. Če v enačbo damo še dvolitrski dizelski motor in samodejni menjalnik je cena avtomobila poštena in ponuja odlično razmerje med kvaliteto, uporabnostjo in športnostjo.