Ponedeljek, 4. 1. 2016, 23.16
7 let, 1 mesec
Ford fiesta 1,0 ecoboost red edition
Test posebne, bolj športne fieste, ki dokazuje dve stvari: avtomobil je v osmem letu obstoja še lahko konkurenčen in Fordovi strokovnjaki za podvozje so novodobni čarovniki.
Poglej, poglej, spet se srečamo ...
O tem, da izvedba red tvori mamljivo povezavo med razredno prvakinjo v dinamičnem udejstvovanju znotraj čudovito razgibanega sveta, imenovanega vozne lastnosti, izvedbo ST in drugimi, manj vozniško potentnimi, a vseeno živahnimi sestricami, smo pisali že pred letom dni, ko smo njeno dvojčico s temne strani (fiesta black) pognali okoli zavojev jugovzhoda Velike Britanije.
Kako smo prišli do sem?
Ford je fiesto ob prenovi pred dvema letoma (delno) razbremenil nekaterih praktičnih omejitev, ki so se ob prvi predstavitvi, leta 2008, zdele simpatične, celo zanimive, že nekaj mesecev za tem pa staromodne. Na primer stikala sredinske konzole po vzoru mobilnih telefonov s tipkami. Hja, fiesta je bila zasnovana v času pred revolucijskim stampedom pametnih telefonov z zasloni na dotik, v času, ko so bile tipke še "zakon".
Omenjena prenova jo je oborožila z delno posodobljeno kabino – stikal na konzoli iz svetleče plastike je še zmeraj preveč, zato se občasni zmedi med iskanjem primerne tipke ne boste izognili. Na področju informacijske tehnologije pa bo borba s tekmeci enakopravna postala šele ob menjavi generacije.
Manjka namreč (večinoma) obvezen pripomoček – velik, barvni in na dotik občutljiv zaslon z možnostjo zrcaljenja zaslona telefona, upravljanja avdionaprave, navigacije, telefonije, takšen, recimo, s katerim lahko razpolagajo vozniki prenovljenih focusov … Glasovno upravljanje pač preprosto ni dovolj, da bi fiesta na tem področju obdržala stik s tekmeci.
Rdečka, torej
Pred letom dni je veljalo, da v njej brni najzmogljivejši litrski serijski trivaljnik na svetu tisti hip. In enako velja še danes. Fordovi inženirji so se posvetili trivaljniku ecoboost in izhodiščno moč 125 "konjev" (na voljo je tudi različica s 100 "konji") povečali za 12 odstotkov. Kaj točno so naredili? Ker je mehanska sprememba le ena (tesnilo glave motorja je novo), izstopajo prilagoditve elektronike. Optimiziran je visokotlačni vbrizg goriva, izboljšano pametno krmiljenje vžiga, boljši so premazi batov in prilagojena je zasnova jermenice.
Trivaljnik, ki smo mu živahnost in s tem povezano zabavo priznavali že v 125-"konjski" izvedbi, je postal bolj odziven, zmogljivejši in zato privlačnejši.
Večina razpoložljivega navora je pripravljenega že pri razmeroma nizkih 1.500 motornih vrtljajih, zato je občutek zveznosti med enakomernim in, priznamo, presenetljivo urnim pospeševanjem dober. V tem trenutku se ne spomnimo trivaljnika enake prostornine, s katerim bi se družili raje.
K paketu pristopili tudi strokovnjaki za podvozje
Omenjene spremembe motorja so v prid holističnemu pristopu, vrednemu dinamičnega predznaka, kot resno obvezo vzeli tudi Fordovi strokovnjaki za podvozje. Vse rdeče-črne fieste (poleg izvedbe red je v Sloveniji na voljo tudi izvedba black) pod karoserijo skrivajo tudi spremenjene nastavitve krmiljenja, blažilnikov in vzmeti.
Da bi bilo že tako komunikativno neposredno krmiljenje še natančnejše, resnici na ljubo, nismo opazili.
Zagotovo pa smo zaznali čvrstejše nastavitve podvozja. Ne le v teoriji, tudi v praksi je nagibanja karoserije manj, lega pa znatno stabilnejša. In kar je najpomembneje, udobje ne trpi.
Seveda je takšna fiesta, gledano celostno, v vseh pogledih vseeno bližja običajnim izvedenkam kot hitri ST, pa vendar je bilo tudi tokrat jasno, da so odgovorni za vozne lastnosti čarovniki. Veselje, s katerim rdečka ugrizne v zavoj, je neizmerno.
Voljan nos zdrsne zelo pozno, zadek sledi z ubogljivo pohlevnostjo in z briketi dobro natreniranega borderskega ovčarja. Lahko tudi zdrsne, kakor bi isti ovčar, če bi mu pozimi žogico vrgli na sredino zaledenelega bajerja. A tudi zdrsi so zlahka nadzorovani – delno tudi zato, ker je popoln izklop elektronske varuške nemogoč. In tu je, kje pa drugje, primerno mesto za kritiko. Elektronika načeloma posreduje razmeroma pozno, včasih pa nasilno in nepričakovano preseneti z jemanjem moči. Športne voznike bo to motilo.
Kupčija? Kakor za koga.
Uvoznikove cenovne politike ni mogoče spregledati. Cena testnega vozila s štirimi dodatki v skupni vrednosti 840 evrov je 18.880 evrov, popust pa je zajeten – 3.500 evrov. K dobrim 15 tisočakom osnovne cene lahko pristopite z vsaj dveh strani.
Prvič: toliko za trivratnega malčka, ki se pelje na osem let stari zasnovi in ki ga bo v letu ali dveh najbrž menjala nova generacija, ne bi plačal nikoli. In drugič: prostora ne potrebujem, tri vrata so dovolj, prtljažnik je sprejemljivo velik, predvsem pa dobim avtomobil z vrhunskimi voznimi lastnostmi, športnim videzom in ta hip najbrž najbolj temperamentnim litrskim motorjem na svetu.