Sreda, 29. 2. 2012, 11.24
8 let, 8 mesecev
Premična brezžična dostopna točka
V izdatno opremljenem vozilu, katerega cena dodatnih možnosti skorajda dosega ceno osnovnega modela, najdemo tudi vgrajen komunikacijsko-navigacijski sistem, ki med drugim omogoča, da prek povezave Bluetooth izkoristimo mobilni telefon za vzpostavljanje povezav do interneta. No, vsaj v teoriji, ker vse funkcije sistema Connected Drive niso na voljo v vseh državah in Slovenija, kot se to prepogosto zgodi, spet ni v enakopravnem položaju z zahodnoevropskimi državami, kjer so nove storitve in priboljški komunikacij v avtomobilih običajno prej na voljo.
V domačem omrežju najbolj ugodno
Čeprav dostop do interneta zagotovo ni nekaj, kar bi si voznik lahko privoščil med vožnjo, je povezanost zagotovo zelo koristna na poti – od tega, da voznik med postankom poišče kakšno koristno informacijo, do tega, da bodo sopotniki tudi med vožnjo deležni obveščanja in zabave. Ker pa je pokritost Slovenije s hitrim mobilnim podatkovnim prenosom že skoraj popolna – vsaj glede cestnega omrežja – se rešitev ponuja kot na dlani. To veselje in užitek si sicer lahko privoščimo tudi v tujini, a ko nismo več v dosegu signala svojega matičnega operaterja in si pomagamo s tujim gostujočim operaterjem, cene niso več tako prijazne.
Ne vidi se ga, a ni daleč
Usmerjevalnik je povsem diskretno in navzven nevidno nameščen ob akumulatorju v dvojnem dnu prtljažnega prostora, kjer je poskrbljeno tudi za njegovo napajanje. Tako delujoči usmerjevalnik zagotovi tudi dostopno točko (HotSpot) in z njo največ udobja, a kadar je treba zagotoviti kabelsko povezavo, denimo med nastavljanjem samega usmerjevalnika, je ustrezna vtičnica na usmerjevalniku vendarle preprosto dostopna. Izkoristite jo predvsem za postavitev okrepljene varnosti za brezžični dostop, če že ni postavljena, saj ne želite, da vam kdorkoli dela karkoli prek vaše kartice SIM – in vam v tujini, če je nimate "zaklenjene", nabija stroške, kajti zakupljene količine podatkov v posameznem podatkovnem paketu veljajo le v matičnem omrežju.
Za občasne in manj zahtevne uporabnike ...
Omenjena kartica SIM v usmerjevalniku zagotavlja dostop do zunanjega internetnega sveta. Ker v tem primeru ne potrebujete govornih komunikacij, je najprimernejša odločitev, če ste uporabnik mobilnega omrežja Mobitel, eden od treh paketov Instant Internet.
Za količinsko najmanj zahtevne paket Internet mini za 11 evrov mesečno zajema 1 GB podatkov v istem obdobju, sledi mu paket Internet start, ki za 8 evrov mesečno več vključuje petkrat večjo količino podatkov. Uporabniki paketa Internet mini, ki v posameznem obračunskem obdobju presežejo svojo "kvoto", bodo sicer še naprej lahko dostopali do interneta, a po načelu pravične uporabe z zmanjšano hitrostjo do izteka tega obračunskega obdobja, saj bo z novim obračunskim obdobjem uporabniku znova vzpostavljena polna hitrost. Temu se lahko izognejo z nakupom dodatnega gigabajta podatkov za 5 evrov. Uporabniki paketa Internet start bodo po preseganju svoje "kvote" še naprej dostopali po polni hitrosti in bodo presežek plačali po ceniku na kilobajt natančno glede na dejansko porabo.
... ter najbolj zahtevne uporabnike in medijsko bogate vsebine
Za tiste, ki ne želijo razmišljati o tem, ali bodo pogledali še kak video in ali bodo pregledovali medijsko bogate spletne strani, je najprimernejša rešitev paket Internet neomejeno – za 29 evrov mesečno ponuja praktično neomejeno porabo, le da se po doseženih 20 GB v posameznem obračunskem obdobju po načelu pravične uporabe hitrost do izteka tega obračunskega obdobja zniža na 384 kbit/s v smeri do uporabnika in 64 kbit/s v nasprotni smeri.
A tudi za to obstaja zdravilo, saj je za 10 evrov mogoče kupiti še 5 GB po polni hitrosti v istem obračunskem obdobju, za dvakrat večji znesek pa bo količina podatkov štirikrat večja. Usmerjevalnik, ki je bil vgrajen v preizkusnem vozilu, podpira hitrosti do 21 Mbit/s v smeri do uporabnika in 5,76 Mbit/s, kar je več, kot ima marsikateri uporabnik stacionarnega dostopa do interneta.