termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Predpogoj za morebitno omejitev dnevnega tovornega prometa na severni ljubljanski obvoznici je poletna sanacija predora Golovec na vzhodni strani Ljubljane. Vas motijo tovornjaki na severu Ljubljane, kjer je prometno najbolj obremenjena cesta v državi?
Kot smo pisali že v ponedeljkovem prispevku o zastojih in gneči na slovenskih avtocestah, je severna obvoznica v Ljubljani eden od prometno najbolj obremenjenih delov v državi. Tam znaša povprečni dnevni promet kar 77 tisoč vozil.
Zaradi infrastrukturnih omejitev tam tudi ni možnosti uporabe odstavnega pasu za pomožni tretji prometni pas. Posebnost severne obvoznice pa je tudi tovorni promet. Ta je zdaj sicer prepovedan ponoči med 22. in 6. uro, čez dan pa je vožnja s tovornjaki tam dovoljena.
Tovornjak polpriklopnik je dolg za približno štiri avtomobile in tako zagotovo vpliva na pretočnost obvoznice v prometnih konicah. Tranzitni tovornjaki s primorske proti štajerski avtocesti ga izkoristijo za nekoliko krajšo pot mimo Ljubljane.
Letos poleti bodo predvidoma povsem obnovili predor pod Golovcem na vzhodni ljubljanski obvoznici.
Foto: Gregor Pavšič
V preteklosti so ideje o prepovedi tovornega prometa na ljubljanski severni obvoznici naletele na precej buren odziv. Kot nam je povedala Nataša Kovše z Darsa, kjer vodi službo za nadzor in vodenje prometa, za zdaj take prepovedi tudi niso v načrtu. Pristojno ministrstvo bi lahko take ukrepe izreklo predvsem na podlagi študij oziroma bi zanje potrebovali tehtne razloge.
"Dars bi tako prepoved načeloma lahko podprl, a šele po sanaciji predora Golovec," pravi Kovšetova. Pri Darsu dodajajo, da se v konicah hitrost prometa zniža na hitrost vožnje tovornjakov. Zato po njihovem mnenju ni mogoče trditi, da bi se brez tovornih vozil izognili zastojem.
Obnova predora pod Golovcem spada med letošnje največje gradbene projekte na slovenskih avtocestah. Če bo javni razpis uspešen, ga bodo sanirali letos v poletnih mesecih. Če javni razpis do takrat ne bo izveden, sanacije letos ne bo. Julij in avgusta sta namreč iz vidika gostote prometa edina meseca, ko je tako obsežen projekt mogoče izpeljati.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.