Petek, 17. 11. 2017, 6.04
7 let
Tesla z električnim tovornjakom in obljubo nove generacije športnega roadsterja
Tesla je v Kaliforniji razkrila svoj prvi električni tovornjak, ki ga bodo začeli izdelovati leta 2019 in bo imel realni doseg okrog 800 kilometrov. Prav tako so razkrili drugo generacijo električnega roadsterja, ki napoveduje izjemne zmogljivosti.
The #Tesla Semi: pic.twitter.com/xxkzzCG4Dm
— Dave Lee (@DaveLeeBBC) November 17, 2017
Elon Musk in Tesla sta v Kaliforniji razkrila svoj prvi električni tovornjak. Futuristično oblikovan tovornjak (Tesla obljublja boljši aerodinamični koeficient kot pri bugatti chironu) bodo začeli izdelovati leta 2019, vplačilo rezervacije zanj pa stane pet tisoč dolarjev.
Obljubljeni doseg tovornjaka pri polni obremenitvi 800 kilometrov
Prazen tovornjak bo do 100 kilometrov na uro pospešil v petih sekundah, pri polni obremenitvi pa bo tovornjak vlačilec za tak pospešek potreboval 20 sekund. Pri petodstotnem naklonu in polni obremenitvi bo zmogel hitrost 90 kilometrov na uro, obljubljeni doseg pri polni obremenitvi in zakonsko dovoljeni hitrosti pa znaša kar 800 kilometrov. Prek Teslinih novih in močnejših polnilnic (»megachargers«) bo mogoče baterije za doseg 600 kilometrov napolniti v 30 minutah.
Tovornjak bo imel štiri elektromotorje, serijsko bo vgrajen sistem polsamodejne vožnje Autopilot.
Musk na predstavitvi ni razkril cene tovornjaka, temveč realni strošek za prevoznika. Po njegovem izračunu klasični dizelski tovornjak stane lastnika 1,51 dolarja na 1,6 kilometra (1 ameriška milja), bo strošek Teslinega električnega tovornjaka znašal 1,26 dolarja.
Voznik tovornjaka bo sedel na sredini vozila.
Tesla unveils its Semi Truck with the tag line its a BAMF on performance #innovation #TeslaSemiTruck #EV #Tesla pic.twitter.com/UCuxshrp5C
— Devan R. Capur (@DevanCapur) November 17, 2017
Tesla surprises semi event crowd with the debut of its next generation Roadster. Says it will be the fastest production car ever made. 0-60 in 1.9 seconds. Top speed above 250 mph #Tesla pic.twitter.com/oH7IDjrAjQ
— Tesla Motors Club (@TeslaMotorsClub) November 17, 2017
Tesla je iz prikolice tovornjaka presenetljivo potegnila tudi novo generacijo športnega roadsterja.
Roadster je bil Teslin sploh prvi model, ki ga zdaj ne izdelujejo več. Novi bo imel baterije s kapaciteto kar 200 kilovatnih ur.
I'm drooling #tesla #roadster2.0 pic.twitter.com/I66yUjQavl
— braeden (@braeden_cooke) November 17, 2017
Futuristični tovornjak kot obliž na Tesli se je zapletlo v začetni fazi proizvodnje električnega modela 3. težave s proizvodnjo modela 3
Novost, kot je oblikovno futurističen in tehnološko napreden tovornjak, je za stabilnost Tesle prišla kot naročena. Tesla je dvakrat prestavila razkritje električnega tovornjaka, saj je imela v zadnjih tednih bistveno pomembnejše naloge.
Največ težav si je Muskovo podjetje nakopalo s počasno proizvodnjo dolgo pričakovanega modela 3. Zapletlo se je pri sestavljanju baterijskih paketov, zato jim jih je v prejšnjem četrtletju uspelo izdelati le dobrih 200. Za Teslo zdaj že poteka eno ključnih četrtletij, v katerem morajo izpolniti obljube, rešiti gordijski vozel avtomatizacije proizvodnje in uresničiti ambiciozne napovedi glede več tisoč izdelanih modelov 3 mesečno.
Tesla želi letos doseči mejnik 10 tisoč lastnih hitrih polnilnic. Na Kitajskem so odprli dva kompleksa polnilnic, kjer je na voljo kar po 50 polnilnic za Tesline avtomobile.
Musku ni všeč, da je Tesla javna družba na borzi
Delnica Tesle je po objavi rezultatov za prejšnje četrtletje, kjer je vtis popravila rekordna prodaja modelov S in X, padla še relativno skromno. Vmes se je zgodila napoved administracije predsednika ZDA Donalda Trumpa, da lahko ukinejo subvencije za nakup električnih vozil (to se morda vendarle ne bo zgodilo).
Musk je bil na naslovnici znane revije Rolling Stone, v katerem so objavili tudi obsežen intervju. V njem je priznal, da bi mu bilo veliko bolj všeč, če bi Tesla bila klasično zasebno in ne javno podjetje na borzi. Danes poslovanje Američanov v marsičem diktirajo četrtletna poslovna poročila, prav tako pa tudi špekulanti.
Proti borznim špekulantom
Na borzi namreč ne manjka tistih, ki se ukvarjajo s t. i. preprodajo delnic short sale. Ko naložbenik meni, da je delnica precenjena, se lahko odloči tudi za t. i. short sale. To je prodaja delnice, ki je nima v lasti. Proda jo z namenom, da jo čez čas kupi nazaj po nižji ceni, saj pričakuje padec njene cene. Naložbenik si prek svojega posrednika delnico izposodi od drugega investitorja, jo proda na trgu in kasneje kupi nazaj ter vrne izposojevalcu.
"Ti špekulanti si želijo le, da Tesla umre," je za Rolling Stone povedal Musk.
Avtomobilski Steve Jobs s svojo vizijo ni več edini
Tesla še ni postala pravi velikoserijski avtomobilski proizvajalec, kot pravi malček pa je v zadnjih petih letih močno pretresla avtomobilsko industrijo in občutno pospešila (hkrati s Volkswagnovo afero dieselgate) razvoj elektromobilnosti. Tudi zato imajo še danes (resnici na ljubo bolj Musk kot Tesla) veliko zaupanje privržencev in iz tega vidika njihova zgodba v marsičem spominja na Steva Jobsa in njegov Apple.
Tesla danes ni več edini prodorni proizvajalec električnih vozil. Izjemno agresivne so kitajske znamke, pa tudi tekmeci, kot sta Nissan in General Motors. Ob prelomu desetletja se bodo v boj za prodajne številke alternativnih vozil predvidoma vključili tudi uveljavljeni evropski proizvajalci, kot so Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW, Audi … Med resne tekmece bo sodil tudi Porsche s svojo prvo električno limuzino na osnovi študije mission E, ki bo po napovedih cenovno primerljiva z vstopnimi različicami panamere.