Četrtek, 19. 5. 2016, 17.01
7 let, 1 mesec
Revolucionarni zakon britanske kraljice: avtonomni avtomobili na cestah leta 2020
Britanska kraljica je napovedala zakon, ki bo že leta 2020 omogočil nakup samostojno vozečega avtomobila, njegovo zavarovanje in vožnjo v odprtem prometu. Britanci tehnologijo označujejo za največjo revolucijo mobilnosti po iznajdi motorja z notranjim izgorevanjem.
Kdor bo prvi, bo od velike dobičkonosne pogače odrezal največji kos
Britanska vlada je že pred meseci napovedala pospešene aktivnosti pri prilagajanju industriji samostojno vozečih avtomobilov, v kateri vidi velik razvojni in tudi dobičkonosni potencial. Skupno bodo v ta namen vložili 20 milijonov funtov (25 milijonov evrov) in začetnim testiranjem tovrstnih vozil namenili 65 kilometrov javnih cest.
Ob ceste bodo namestili senzorje, ki bodo testno komunicirali s testnimi samovozečimi avtomobili, ustanovili so poseben sklad za financiranje študij s tega področja in podobno. Britanci so avtomobilsko tehnologijo že danes, torej leta 2016, vzeli zelo resno. Po ocenah bosta trg samostojno vozečih avtomobilov in z njim povezana industrija že leta 2025 letno vredna več kot 900 milijard evrov. Kdor bo imel prvi zgrajeno infrastrukturo in nekaj let izkušenj, bo od te pogače seveda odrezal največji kos.
Britanci se seveda ne nameravajo ustaviti le pri samostojno vozečih avtomobilih. Zgradili bodo ploščad za izstrelitev satelitov in plovil v vesolje, ki bi tja lahko popeljali tudi komercialne polete. Za zdaj imajo na voljo šest mogočih lokacij (šest na Škotskem, po eno v Angliji in Walesu). Veliko pozornosti nameravajo nameniti tudi razvoju industrije dronov oziroma brezpilotnih letalnikov, saj tudi v tej industriji vidijo velik potencial.
Tehnologijo samostojno vozečih avtomobilov pospešeno razvijajo tudi pri Audiju.
Britanci bodo leta 2020 že lahko kupili, zavarovali in vozili avtonomne avtomobile
Britanska kraljica je obenem podprla zakon, ki bo omogočil zavarovanje in s tem tudi vožnjo v vsakodnevnem prometu. Leta 2020 bo taka vozila torej že lahko kupil vsak Britanec in jih tudi vozil zunaj začetnih natančno določenih testnih odsekov. Tam bodo prototipe vozili že prihodnje leto.
Velika Britanija namreč spada med države, ki niso podpisnice dunajske konvencije iz leta 1968, ki veleva prisotnost voznika za volanom.
"Samostojno vozeči avtomobili bodo v mobilnosti predstavljali največjo revolucijo po iznajdi motorja z notranjim izgorevanjem. Zagotoviti moramo varnost in prav temu so namenjena desetletna testiranja. V času splošne gospodarske negotovosti je treba sprejeti pogumne odločitve, da bomo ob prihodu novih tehnologij in infrastrukture imeli konkurenčno prednost," je povedal britanski finančni minister George Osborne.
Novi mercedes-benz razreda E je poleg tesle S že avtomobil, ki zna na avtocesti tudi samodejno prehitevati.
Slovenija samostojno vozečih avtomobilov vsaj uradno ne bo imela med prvimi
Čeprav avtomobili, ki neuradno tehnologijo samostojno vozečih avtomobilov že ponujajo, vozijo tudi po slovenskih cestah, pristojna ministrstva po naših podatkih za zdaj še ne načrtujejo spremembe zakonodaje. Po slovenskih cestah znata na primer samostojno voziti tesla S in mercedes-benz razreda E, a so te funkcije uradno še vedno le del varnostno-asistenčnih sistemov. Voznik mora torej uradno roke še vedno imeti na volanu oziroma mora sam upravljati avtomobil.