Ponedeljek, 13. 3. 2017, 12.24
7 let, 1 mesec
Vsaka "konjska moč" premika le slabe tri kilograme avtomobila
Porsche 911 GT3 – brez turbine do 320 kilometrov na uro #foto
Porsche je kot svetovno premiero v Ženevo pripeljal novo generacijo enega svojih vozniško najbolj hedonističnih modelov – 911 GT3. Gre za superšportnika, ki na cesto prinaša dirkaško tehniko, in za staro šolo s 500 "konji", ki dihajo brez turbine. Za izjemno natančnost med zavoji skrbi s štirikolesnim krmiljenjem.
Še ostrejši od tistega, ki smo ga vozili v Turčiji
To je Porschejev novi legalni cestni dirkalnik. Na Porschejevem razstavišču v Ženevi smo se najprej ustavili pri svetovni premieri, ki nadgrajuje zgodbo vozniško najbolj prvinskega 911 sodobnega časa. Na dirkališču Istanbul Park so z njegovim predhodnikom osedlali veter, dobesedno. Gre za izjemen avtomobil, novinec pa naj bi bil zmožen med zavoji še natančneje kljubovati fiziki in na visokih obratih atmosferskega stroja ponuditi še bolj teatralno vozniško izkušnjo.
Ključni element izpopolnjenega modela je novi štirilitrski atmosferski motor bokser. To pomeni, da gre za pristop stare šole, brez prisilnega polnjenja valjev z zrakom, torej za ogenj in žar visokih obratov. Epski stroj z močjo 368 kilovatov (500 KM) je v skoraj nespremenjeni obliki vzet iz čisto pravega dirkalnika 911 GT3 cup. S tem dirkalnikom si novinec deli tudi lahko konstrukcijo telesa. Oba avtomobila so namreč razvili na enaki testni stezi in izdelujejo ju na enaki proizvodni liniji kot dirkalnike, tako da Porschejeva tehnologija, ki se uporablja v motošportu, v tem homologiranem modelu praktično v celoti prehaja na asfalt. To je legalni cestni dirkalnik, kar daje vedeti s svojo podobo, na primer velikim karbonskim spojlerjem na zadku, dirkaškimi platišči z enojnim vijakom …
Porsche 911 GT3 – kot bi jezdili veter, to je prvinski nagon hitrosti
To je porsche 911, ki ga v salonu ni mogoče dobiti
Pri Porscheju pravijo, da z večino njihovih športnih modelov z oznako GT vozniki uživajo tudi v iskanju idealne linije in bitki s časom ter svojo drznostjo na krožnih dirkališčih. Novi 911 GT3 tam igra na pomembne adute, med katere nedvomno spada razmerje med maso in močjo: 3,88 kilograma na kilovat moči (2,86 kg/KM). Avto sicer s polnim rezervoarjem tehta 1.430 kilogramov.
Vrnil se je ročni menjalnik
Ena največjih dilem, ki je leta 2012 pestila prvega moža razvoja serije GT3 Andreas Preuningerja, je bila izbira menjalnika. Strupeno hitri PDK z dvema sklopkama ali mehanska klasika z natančno ročico in voznikovo desnico? Pri predhodniku so se odločili za hitrejši PDK, a pritiski vozniških uživačev, hedonistov, ki želijo izkoristiti čisto vsako povezavo s strojem, so bili hudi. Novi 911 GT3 zato sklepa kompromis in ponuja tudi šeststopenjski ročni menjalnik. Med tehničnimi posebnostmi velja omeniti še štirikolesno krmiljenje in dinamično vpetje motorja ter prečno mehansko zaporo diferenciala na zadnji osi.
911 GT3 v različici s sedemstopenjskim samodejnim menjalnikom z dvojno sklopko (PDK), ki je še ostrejši in se hitreje prilagodi uporabi na dirkališču. Do stotice pospeši v 3,4 sekunde in doseže 318 kilometrov na uro. Za voznike, ki prisegajo na klasično mehaniko, je model znova na voljo tudi s skrajno natančnim šeststopenjskim ročnim menjalnikom. V tem primeru stotica "pade" v slabih štirih sekundah (3,9 s), merilnik hitrosti pa se skrajno desno ustavi pri 320 kilometrih na uro.
Volan iz spyderja in karbonske školjke
V notranjosti ni dileme, čemu je ta avtomobil namenjen. Voznika pričaka 36-centimetrski športni volan iz superzmogljivega hibrida 918 spyder. Na voljo so tudi tri različice sedežev: kompromis udobja z dirkaškim pedigrejem oziroma anatomijo s povišanimi stranicami in električno nastavitvijo v 18 smereh. Druga možnost so še bolj športni sedeži z integrirano zračno blazino za glavo in prsni koš, tretja možnost, za ta avtomobil najprimernejša izbira, pa so skoraj povsem dirkaški školjkasti sedeži iz karbona. 911 GT3 je že mogoče naročiti. V Nemčiji se cene začnejo pri 152.416 evrih z vključenimi dajatvami. Pri tem ne gre pozabiti, da ta avtomobil ni zgolj stroj za uživanje, temveč tudi zanimiva naložba kot eden zadnjih, najbolj prvinskih vozniških strojev stare šole. Med zbiratelji mu bo cena z leti skoraj gotovo še zrasla.
V primerjavi z modelom 911 carrera S je novi GT3 postavljen 25 milimetrov bližje asfaltu. Osnovna nastavitev podvozja je še bolj natančna, odlikuje pa ga tudi izvrstno krmiljenje, kar smo poudarili že pri testu predhodnika na dirkališču. Tam sta nas presenetila predvsem oprijem na sprednji premi in volan, ki vse, kar se dogaja na podlagi, neposredno sporoča v voznikove dlani. To vsekakor drži.
Dirkaška aplikacija serijsko
Serijska oprema poleg sistema Porsche communication management (PCM) s spletnim navigacijskim modulom in prometnimi informacijami v realnem času vključuje še modul Connect Plus in aplikacijo Porsche track precision. Gre za aplikacijo, ki vozniku porscheja 911 GT3 omogoča prikaz, snemanje in analiziranje podrobnih telemetričnih podatkov z vožnje. S tovrstno analizo lahko voznik izboljša svoje vozniško znanje in še bolje spozna meje stroja, ki ga vozi.
911 GT3 ima predelano podvozje s krmiljenjem zadnje preme: pri visoki hitrosti zadnja kolesa sledijo smeri sprednjih koles, pri nizkih hitrostih (pod 50 km/h) pa se zadnja kolesa obračajo v nasprotni smeri sprednjih, kar omogoča lahkotnejše vodenje na parkiriščih, v podzemnih garažah, na ozkih ulicah …
911 GT3 obljublja hitro nizanje linij in stabilnost pri velikih hitrostih zaradi izboljšanja aerodinamičnih elementov, vključno z izrazitejšim difuzorjem in velikim karbonskim usmerjevalnikom zraka zadaj.