Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
15. 10. 2018,
17.56

Osveženo pred

6 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,35

Natisni članek

Natisni članek

Opel

Ponedeljek, 15. 10. 2018, 17.56

6 let, 3 mesece

Opel bo moral zaradi neskladij pri izpustih odpoklicati 100 tisoč vozil

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,35
Opel crossland X 1.2 | Foto Gašper Pirman

Foto: Gašper Pirman

Nemški zvezni urad za cestni promet (KBA), ki je skupaj s policijo danes sprožil preiskavo družbe Opel, je sporočil, da namerava proizvajalcu naložiti odpoklic 100.000 dizelskih vozil. Sumi ga namreč, da jim je vgradil programsko opremo za prirejanje dejanskih vrednosti izpustov. Pri Oplu vse obtožbe zanikajo.

Kot je povedala višja preiskovalka Nadja Niesen, je Opel obtožen prodaje avtomobilov s programsko opremo za prirejanje izpustov. Gre za okoli 95.000 vozil, prodanih v Evropi. "Po odkritju naprave za izklop v sistemu za prečiščevanje izpustov, ki je obravnavana kot nedovoljena, je uradni odpoklic neizogiben," je dodala. Sumijo, da je naprava tako kot v Volkswagnovem primeru med testiranji prikazovala nižje vrednosti izpustov kot pri vožnji v realnem okolju.

Ministrstvo za promet je sporočilo, da bo uradni odpoklic sledil kmalu. Po poročanju časnika Bild gre za modele insignia, zafira in cascada, proizvedene med letoma 2012 in 2017.

Pri Oplu obtožbe zanikajo

Pri Oplu, ki je od marca lani v lasti francoskega proizvajalca PSA Peugeot Citroen, so zagotovili, da v celoti sodelujejo z oblastmi. Znova so poudarili, da vsa njihova vozila ustrezajo zakonodaji. Glede odkrite naprave so zatrdili, da gre za tehnologijo, nujno za zaščito motorjev in njihovih delov.

Ministrstvo za promet je že julija napovedalo zaslišanje vodilnih pri Oplu v povezavi s tremi modeli glede ustreznosti euro 6 standardom izpustov, vendar je šlo po besedah Niesenove za druge modele in drugačne obtožbe.

Afera z goljufanjem na testih izpušnih plinov je izbruhnila po tistem, ko je nemški avtomobilski proizvajalec Volkswagen septembra 2015 priznal, da so v 11 milijonov vozil po vsem svetu vgradili programsko opremo, ki je na testih prikazovala nižje vrednosti izpušnih plinov. Reševanje te zagate je Volkswagen stalo že več deset milijard evrov.

Preiskovalci so po izbruhu afere obiskali tudi nekaj drugih avtomobilskih proizvajalcev, med drugim Daimler ter Volkswagnovi hčerinski družbi Audi in Porsche.

Ne spreglejte