Četrtek, 26. 7. 2012, 10.10
8 let, 7 mesecev
Koncern PSA še globlje tone v rdeče številke ...
Preveč usmerjeni na evropski avtomobilski trg?
Podjetje, ki je zaradi načrtovanega odpuščanja pod udarom francoskih oblasti, naj bi do leta 2015 stroške znižalo za dodatnih 1,5 milijarde evrov. Največji francoski in drugi največji evropski proizvajalec avtomobilov je v težkem položaju predvsem zaradi svoje prevladujoče usmerjenosti na evropski trg, ki je zaradi dolžniških in gospodarskih težav na stari celini v močnem krču.
Višina izgube presenetila analitike
Polletna izguba ni presenečenje, je pa njena višina negativno presenetila analitike, ki so pričakovali negativen poslovni izid v vrednosti okoli 200 milijonov evrov. Iz družbe so sporočili, da so bili prihodki skupine z 29,6 milijarde evrov v polletju za 5,1 odstotka nižji kot v enakem obdobju lani, medtem ko je bil dobiček iz poslovanja s štirimi milijoni evrov le bleda senca številke iz primerljivega lanskega obdobja, ko je znašal skoraj 1,16 milijarde evrov.
Avtomobilski program pridelal 662 milijonov evrov izgube
Številke so še slabše zgolj v avtomobilski enoti. PSA Peugeot Citroën, ki proizvede dve tretjini francoskih avtomobilov, je s prodajo peugeotov in citroenov v polletju zaslužil 20,2 milijarde evrov, kar je za 10,5 odstotka manj kot v prvih šestih mesecih leta 2011. Iz poslovanja je avtomobilska divizija ustvarila 662 milijonov evrov izgube, potem ko je v enakem lanskem obdobju poročala o 405 milijonih evrov dobička. Čista izguba je znašala kar 1,3 milijarde evrov, v prvem lanskem polletju pa je enota poročala o 418 milijonih evrov dobička.
Prvi mož skupine PSA Philippe Varin se zaveda težav
Predsednik upravnega odbora PSA Peugeot Citroën Philippe Varin je priznal, da gre podjetje skozi težavno obdobje. "Obseg in trajanje krize, ki vpliva na naše evropsko poslovanje, sta zahtevala reorganizacijo naših proizvodnih zmogljivosti v Franciji in znižanje stroškov," je povedal Varin.
Plaz očitkov sindikatov, vlagateljev in tudi francoske vlade
Podjetje se je prav zaradi tega znašlo pod velikim pritiskom. Kritično so se na načrte skupine odzvali politiki, sindikati in vlagatelji, francoska vlada pa je odkrito povedala, da nima zaupanja v vodstvo družbe in da proizvajalcu ni pripravljena zagotoviti finančne pomoči brez določenih zavez o ohranjanju delovnih mest in prehodu na nove tehnološko še bolj dovršene modele.
"Ob zavedanju izziva, ki ga naši načrti predstavljajo za velik del zaposlenih, je naša odgovornost, da jih v okviru zglednega socialnega dialoga izpeljemo," je dogajanje komentiral prvi mož družbe. Samo to naj bi zagotovilo vzdržen razvoj blagovnih znamk Peugeot in Citroën.
Negotova prihodnost, napoveduje se zaprtje tovarne v Aulnayu
A vsaj bližnja prihodnost ostaja neobetavna. V podjetju tako pričakujejo skrčenje prodaje na ključnem evropskem trgu za osem odstotkov, medtem ko naj bi rast opazili na Kitajskem (za sedem odstotkov), v Rusiji (za devet odstotkov) in v Latinski Ameriki (za dva odstotka).
Zaradi padanja povpraševanja v Evropi se je družba odločila za nov program racionalizacije poslovanja, s katerim naj bi do leta 2015 prihranili dodatnih 1,5 milijarde evrov. Med drugim načrt predvideva tudi zaprtje tovarne v Aulnayu leta 2014 in prilagoditev proizvodnje v obratu v Rennesu.