Sreda, 10. 9. 2014, 21.24
8 let, 7 mesecev
Kako do novega avtomobila? Dve kavici na dan, mesečni obrok za telefon ...
Generacija, ki živi z mobilnim telefonom v roki, se hoče poistovetiti s svojim vozilom
Majhni mestni avtomobili se zdijo kot naročeni za mlade voznike, ki iščejo svoj prvi novi osebni avtomobil. Proizvajalci na ceste pošiljajo vse bolj varne in uporabne malčke, pri katerih najbolj opozarjajo na možnost personalizacije. Generacija, ki živi z mobilnim telefonom v roki, se hoče poistovetiti s svojim vozilom in ta mora izražati njihovo osebnost.
Danes se v tem razredu nihče več ne more resno upirati temu trendu in mora voznikom zagotoviti možnost barvnega in opremskega sestavljanja vozila po svojih željah. Dopustiti jim morajo tudi nezaslišane kombinacije, nad katerimi bi se sicer uradni oblikovalci znamk dobesedno zgražali. Kupec ima kajpak vedno prav.
Avtomobil je privlačen, a kaj, ko mladi avtomobilov nočejo kupiti ...
Nova toyota aygo, ki je zapeljala na slovenske ceste, ni izjema. Japonski malček, ki si svojo osnovo deli s francoskima bratoma peugeotom 108 in citroënom C1, nagovarja prav mlajšo generacijo voznikov. Ti spadajo v progresivni del družbe, ki jih privlači tehnologija, svež dizajn. In svoj avtomobil hočejo narediti unikaten oziroma želijo sami sodelovati pri njegovi barvni in opremski zasnovi.
Toda tako Toyota kot tudi drugi proizvajalci so se znašli pred veliko težavo. Svoje avtomobile v istem glasu posvečajo mladini, ta pa ima danes drugačen odnos do lastništva avtomobila in novih vozil pravzaprav ne kupuje. V Sloveniji letno prodajo okrog 2.800 mestnih malčkov segmenta A, a po oceni in izsledkih slovenskega uvoznika Toyote naj bi jih prodajalci okrog 65 odstotkov izvozili (prodali) nazaj v tujino.
Na slovenske ceste torej letno zapelje le okrog tisoč vozil tega dimenzijskega razreda.
Do novega avtomobila za ceno dveh (ljubljanskih) kavic na dan?
Če mladi in starejši z nasmeškom in znatno mero zanimanja na ulici pogledujejo za malčki, kot je novi aygo (ali konkurenčni twingo), proizvajalci so torej izdelali dovolj privlačen avtomobil, imajo večjo težavo trgovci. Cene teh vozil se gibljejo med 10 in 12 tisoč evri.
To je za večino mladih velik in težko predstavljiv znesek, ki pa razbit na mesečne obroke prinaša precej dostopnejšo sliko. Če mnogo mladih mesečno za svoj telefon odšteje več deset evrov, tudi dobrih sto evrov (ob začetnem 20-odstotnem pologu) na mesec za nov avtomobil za številne ne bi smela biti nepremostljiva ovira.
Če bi si vsak dan v Ljubljani privoščili dve nekoliko dražji kavici, bi mesečno odšteli prav potreben obrok za nakup avtomobila. Tako vsaj pravi Toyotin izračun na njihovega mestnega malčka.
Ayga smo temeljito spoznali že na Nizozemskem
Novega ayga smo dobro spoznali že na prvi vožnjah po cestah okrog Rotterdama. Njegov zaščitni znak je postala oblikovna črka X v sprednjem delu vozila.
Kolega Jure Gregorčič je takrat zapisal, da dizajn pooseblja barvitost, drznost in drugačnost sodobne kulture japonske mladine. Rezultat tega pristopa je precej dinamična, skoraj športna ali pa celo kar malce napadalna podoba, prežeta z dramatično barvitostjo ter močno izraženimi oblikami.
Opozoriti moramo na že omenjeno barvno prilagodljivost oblikovalskih elementov črke X, ki jih je mogoče pozneje tudi zamenjati (izmenjavali naj bi si jih tudi prek socialnih spletnih omrežij), 7,1-palčni zaslon na dotik, večji prtljažnik, dodaten prostor za potnike in dober položaj za volanom.
Tudi litrski atmosferski trivaljni bencinski motor z 51 kilovati in 95 njutonmetri navora je dovolj zmogljiv v urbanih okoljih, za katera je vozilo tudi namenjeno.