Ponedeljek, 3. 12. 2018, 5.50
6 let
Sredi decembra v Sloveniji spet Jean Todt
Jo čaka neprijetno vprašanje slavnega gosta?
Slovenijo bo sredi decembra spet obiskal predsednik FIA Jean Todt, ki je pred meseci takratnega infrastrukturnega ministra Gašperšiča že okaral, zakaj Slovenija še vedno nima dirkaške steze in da je ta sestavni del prometne varnosti. Na tem področju od takrat sprememb še ni bilo.
Včeraj zvečer je Zveza za avtošport v Sloveniji AŠ2005 podelila pokale za osvojene državne in pokalne naslove v avtomobilskem športu. Letos je med vsemi še posebej izstopal Boštjan Avbelj (renault clio), ki je bil odličen v italijanskem pokalu Renault Clio na dirkaških stezah. Krožnohitrostne dirke so bile v Sloveniji dolgo porinjene na rob preživetja, kar je bilo predvsem posledica pomanjkanja ustreznega objekta v Sloveniji.
Hrvaški Grobnik po preplastitvi asfaltne podlage zelo pogosto obiščejo tudi tujci. Hrvaški Grobnik poslovno cveti, slovenski Gaj čaka nemilost države
V zadnjih dveh letih smo že večkrat pisali o obujeni dirkaški stezi Gaj na Dolenjskem. Gre za del zapuščenega vojaškega letališča v Cerkljah, ki ga je obrambno ministrstvo dalo v najem prav zvezi AŠ2005. Najem so takrat sklenili za relativno kratko obdobje petih let. V Gaju so položili nov asfalt in postavili nove ograje, za pravi zagon programov (tako dirkaških kot tudi poslovnih) pa se še ni zgodil.
Medtem ko hrvaški Grobnik z novo asfaltno podlago cveti in je tam vse težje najti prost termin za najem, Gaj čaka predvsem na zeleno luč države. Urejena lastniška razmerja so namreč pogoj za dolgoročno iskanje partnerjev in denarja za finančno zahtevno celovito obnovo objekta.
Napis na vhodu na dirkaški objekt Gaj na Dolenjskem.
Kljub prenovitvi vse formalnosti z dirkališčem Gaj še niso urejene in zato tudi program na njem še ne steče po načrtih.
Posredništvo z obrambnega na infrastrukturno ministrstvo?
Predsednik AŠ2005 Anton Anderlič je tudi vodja projekta dirkaške steze v Gaju. Kot nam je povedal, si želi najprej prenos 'lastništva' Gaja z obrambnega na infrastrukturno ministrstvo. To ima namreč neposredno povezavo s tematiko avtomobilizma. Slovenija je v Evropski uniji prava posebnost, saj kot edina nima prave dirkaške steze.
Alenka Bratušek vodi ministrstvo za infrastrukturo, ki je odgovorno tudi za področje prometa. Slavni Jean Todt je bil jasen: dirkališče je tudi temelj prometne varnosti
To je letos ob obisku Slovenije poudaril tudi Jean Todt, predsednik mednarodne avtomobilske zveze FIA. Francoz je slavno ime; nekoč je bil vodja Peugeotevega programa v svetovnem reliju, nato je še bolj zaslovel kot športni direktor Ferrarija v formuli ena in kot desna roka Michaela Schumacherja.
Kot predsednik FIA je nedavno v Sloveniji jasno poudaril, da je dirkaška steza vselej tudi sredstvo izboljševanja prometne varnosti. Tam se vozniki učijo tudi hitrejše vožnje in imajo priložnost voziti zares hitro in blizu fizikalne meje spoznati specifičnost obnašanja avtomobila. Takrat je Todtovim besedam nekdanji minister Peter Gašperšič vneto prikimal, a nato se je v Sloveniji zamenjala vlada in na temo reševanja pristojnosti slovenskega dirkališča se spet ni zgodilo nič.
7