TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
5. 2. 2016,
13.39

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

na današnji dan zgodovina

Petek, 5. 2. 2016, 13.39

8 let, 7 mesecev

Umorjeni Koprčan, ki ga Grki še zdaj spoštujejo

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
11. februarja 1776 se je na otoku Krf rodil Joanis Kapodistrias, zunanji minister carske Rusije in poznejši guverner Grčije, tj. voditelj neodvisne grške države.

Predniki Joanisa Kapodistriasa so po očetovi strani izvirali iz Kopra oz. v italijanščini Capodistrie. Izvirni priimek družine je bil Vitori oziroma Vittori. Eden od koprskih Vittorijev se je v 13. stoletju preselil na otok Krf, ki je bil takrat pod beneško nadoblastjo.

Pravoslavje, grštvo in grofovski naslov Vittorijevi so se na otoku pogrčili ter prestopili iz katolištva v grško pravoslavje. Pozneje so dobili tudi grofovski plemiški naziv in se preimenovali v Kapodistriase.

Joanis je bil med letoma 1799 in 1807 eden od voditeljev neodvisne jonske republike (ta je obsegala grške otoke v Jonskem morju in je bila pod ruskim pokroviteljstvom), ki pa se je končala, ko je Napoleon znova zasedel jonsko otočje.

Prvi voditelj sodobne Grčije Kapodistrias je odšel v Rusijo in stopil v carsko diplomatsko službo. Med letoma 1816 in 1822 je bil celo ruski zunanji minister. Leta 1827 se je vrnil v Grčijo, kjer so ga grški uporniki, ki so se borili proti turškemu Otomanskemu cesarstvu, razglasili za guvernerja, torej voditelja samostojne grške države.

Oktobra 1831 so Kapodistriasa umorili njegovi grški politični nasprotniki. Guverner je nato postal njegov mlajši brat Avgustinos Kapodistrias. Grčija je zdrsnila v kaos, ki se je končal šele leta 1832, ko je bavarski plemič Otto postal prvi grški kralj.

Ne spreglejte