Petek, 10. 10. 2014, 13.21
8 let, 7 mesecev
Skrb vzbujajoče: polovica 11-letnikov občasno pije alkohol
Podatki o pitju alkohola med mladimi kažejo, da ima izkušnjo z alkoholom veliko mladostnikov, in to že zelo zgodaj. Po raziskavah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) več kot polovica mladostnikov v starosti 11, 13 in 15 let občasno pije alkoholne pijače, več kot četrtina 15-letnikov jih pije vsaj enkrat na teden.
Skoraj polovica 15-letnikov in dobra tretjina 15-letnic je bilo v življenju že vsaj dvakrat opitih. Slovenski podatki tudi kažejo, da so naši mladostniki izpostavljeni pogostejšemu pitju alkoholnih pijač in višjim koncentracijam alkohola v primerjavi z mednarodnim povprečjem.
Razlogi, ki jih mladi navajajo za pitje alkohola, so v prvi vrsti to, da se sprostijo, da so bolj pogumni in samozavestni, da si ustvarijo prijetno vzdušje, pozabijo na težave v šoli in da premagujejo zaskrbljenost.
"Toleranca do pitja alkohola in opijanja je v Sloveniji prevelika. Sprejemi mladostnikov v bolnišnico zaradi zastrupitve z alkoholom pa predstavljajo le vrh ledene gore," je opozorila mag. Mercedes Lovrečič z NIJZ.
Vzor, ki ga odrasli dajejo mladim, pa pomembno vpliva na odnos, ki si ga do te droge izoblikujejo mladi sami, in na njihovo vedenje v povezavi z alkoholom. Kot povedo mladi, prvo alkoholno pijačo najpogosteje dobijo/popijejo doma.
Eksperimentiranje je v obdobju mladostništva pogosto in temu se v celoti težko izognemo, lahko pa mladostniku pomagamo z ustreznimi zgledi in pogovorom.
Na NIJZ poudarjajo, da bi bilo že ustaljene preventivno-promocijske ukrepe treba preplesti s prepovedjo popivanja na javnih površinah ob prireditvah za mlade, saj je tak ukrep v interesu zaščite mladih in njihovega zdravja.
Kot pravijo, so se za najučinkovitejše izkazali ukrepi zmanjševanja fizične in finančne dostopnosti alkohola, kamor spadajo ukrepi poviševanja trošarin in cen alkohola, ukrepi prepovedi nakupa alkohola na določenih krajih, ob določenih urah ter starostna omejitev. "V Sloveniji sicer imamo zakonsko prepoved (Zakon o omejevanju porabe alkohola – ZOPA) prodaje in strežbe alkohola mladoletnim osebam, a kot kažejo raziskave, mladi nimajo težav z nakupom alkoholnih pijač, ki jih najpogosteje dobijo v baru, trgovini ali doma. To kaže na potrebo po doslednejšem izvajanju veljavne zakonodaje in po oblikovanju pogojev za izvajanje novih učinkovitih ukrepov," je pojasnila mag. Marjetka Hovnik Keršmanc z NIJZ.