Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
8. 12. 2017,
7.00

Osveženo pred

6 let

Oglasno sporočilo

Natisni članek

Natisni članek

zdravje zima PR članek zimska rekreacija

Petek, 8. 12. 2017, 7.00

6 let

Podpora imunskega sistema in vseh celic je ključna

Oglasno sporočilo

Imunski sistem opravlja zelo izjemno delo, saj nas ščiti pred vdorom patogenih bakterij, raznih toksinov in uravnava notranjo homeostazo prek zelo zapletenih bioloških procesov. Vpleten je v pomembno regulacijsko mrežo z živčnim in hormonskim sistemom. Ob povečanem fiziološkem, psihološkem ali fizičnem stresu potrebuje za svoje nemoteno delovanje vse večjo podporo na celični ravni.

Bimedia | Foto:

Kakšno podporo potrebujejo naše celice?

Ko je govora o delovanju celic in vplivu na imunski sistem, ne moremo zgrešiti s sinergično kombinacijo cinka, B-vitaminov, vitamina C v odmerku vsaj 1000 mg in vitamina D3 v odmerku vsaj 1000 IE na dan. Vsak člen te kombinacije pripomore k homeostazi z vplivom na nemoteno delovanje presnovnih procesov, sintezo encimov, imunskih celic in hormonov, ustrezno cirkulacijo krvi, regulacijo telesnih tekočin, živčni prenos, kontrakcijo mišic, celično integriteto in tvorbo energije. Delujejo sinergično med seboj in z drugimi hranili, pomanjkanje ali presežek kateregakoli pa lahko vodi v razvoj bolezni. Večinoma so vitamini B in C že zelo dobro poznani, nasprotno pa cink in vitamin D3 prepogosto zanemarjamo.

Cink je ključen mineral presnove in brez njega prav nobena celica ne more pravilno delovati! Je kofaktor več kot 300 encimov v vitalnih kemijskih procesih, pomembno vlogo pa ima tudi v stabilizaciji strukture beljakovin in celičnih membran. Ne pozabimo, če celice ne delujejo, tudi mi ne moremo delovati, se gibati in uživati. Zagotovo postajamo vse večje žrtve hormonskega neravnovesja, zato ne pozabimo na cink, saj je ključen regulator sinteze spolnih hormonov, brez njega tudi ščitnica ne zmore izvajati svoje funkcije, prizadet pa je tudi hormon kalcitriol, bolj poznan kot aktivni vitamin D3. Ob njegovem pomanjkanju se poveča dovzetnost membran in celic za oksidativni stres, ovirana je normalna funkcija celic in povečana je stopnja vnetja. Preprosto povedano, "imunski sistem je pod stresom".

Lahko smo zaskrbljeni tudi nad dejstvom, da že več kot polovici zdravega prebivalstva kronično primanjkuje vitamina D. Ni čudno torej, da je vse več posameznikov kronično utrujenih, depresivnih, mišično oslabelih in da so rakava ter avtoimunska obolenja v tako velikem porastu.

Vitamin D je pravzaprav hormon, ki ima zelo različne naloge: uravnava več kot tisoč genov, pospešuje diferenciacijo in zorenje celic ter protitelesni odziv. Ima ključno vlogo tudi pri ravnovesju kalcija v krvi. Ker vzdržuje normalno funkcijo imunskega sistema, je v kombinaciji z vitaminom C (odmerek vsaj 1000 mg) zelo pomemben pri preprečevanju infekcij in raznih bolezni. Med taka klinična stanja uvrščamo npr. sladkorno bolezen tipa 1 in 2, sindrom razdražljivega črevesja, Chronovo bolezen, srčno-žilne bolezni, nevrološke bolezni, depresijo in druge.

Pomemben je predvsem vitamin D3 (holekalciferol), ki ga večji del (kar 90 odstotkov) dobimo z endogeno sintezo v koži pod vplivom UV- žarkov B, vendar le v obdobju od marca do konca septembra. Zato je še toliko bolj pomembno, da v preostalih mesecih poskrbimo za njegov dodaten dnevni vnos, priporočljivo v odmerkih minimalno 1000 IE na dan.

Celice nam bodo hvaležne za vsak kakovosten vir vitaminov in mineralov, kar nam brezpogojno poplačano z vitalnostjo.

Sendi Lešnjak, mag. inž. prehrane

bioresonančna terapevtka z zdravilsko licenco

Ne spreglejte