Petek, 7. 11. 2014, 15.22
8 let, 9 mesecev
Top 10 filmov o berlinskem zidu
Vohuni v Berlinu so bili priljubljena tematika filmov v šestdesetih. Eden od takih je tudi film Pogreb v Berlinu, v katerem je leta 1966 tajnega agenta igral Michael Caine. Ta mora v Berlinu pomagati prebežniku iz ruske tajne službe, a jima načrte prekriža izraelski vohun. Film, posnet po romanu Lena Deightona, je režiral Guy Hamilton.
Berlinski zid pa je služil tudi kot navdih za komedije. Billy Wilder je leta 1961 posnel film o ameriškem poslovnežu v Zahodnem Berlinu, ki je tik pred tem, da izgubi svojo službo, če mu ne uspe preprečiti poroke med njegov hčerko in komunistom. Glavno vlogo je v filmu odigral James Cagney.
Hitchcockova klasika Raztrgana zavesa v Berlin pošlje Paula Newmana in Julie Andrews, fizika in njegovo zaročenko, ki morata po tem, ko od enega od tamkajšnjih znanstvenikov dobita želene informacije, čim prej pobegniti iz Berlina.
Ultimativno potrditev Berlina kot idealnega okolja za snemanje vohunskih filmov je prinesel film Octopussy. Bonda je leta 1983 igral Roger Moore, ki ga v Berlin pošljejo raziskat umor agenta 009. Tega najdejo na britanski ambasadi v Vzhodnem Berlinu, oblečenega v klovna, s ponarejenim Fabergejevim jajcem. Krivi so seveda Sovjeti, malo pa tudi Indijci.
Wendersova klasika, v kateri med drugim igrata tudi Peter Falk in Nick Cave, govori o nevidnih angelih, ki se sprehajajo po Berlinu. Film in njegovo nadaljevanje sta navdihnila glasbene videospote skupin U2 in Tabu, pa tudi hollywoodski film Mesto angelov.
Nekoliko bolj revolucionarno so stvari zastavili Nemci, ki so leta 2000 posneli film o radikalni zahodnonemški teroristki Riti Vogt, ki opusti revolucionarno početje in se preseli v Vzhodno Nemčijo. Tam ji tajna služba priskrbi novo identiteto, a Rita ves čas živi v strahu, ki se uresniči ob padcu zidu.
Nemci so leta 2001 posneli film, ki delno temelji na resničnih dogodkih. Film je postavljen v leto 1961, ko je po postavitvi zidu v Zahodno Nemčijo prebegnil vzhodnonemški plavalni prvak Harry Melchior. Na drugi strani zidu je ostala njegova družina, ki s pomočjo prijateljev začne graditi predor pod zidom.
Film Zbogom, Lenin iz leta 2003 se sicer dogaja že po padcu berlinskega zidu, a glavni igralec Daniel Brühl poskuša narediti vse, da njegova mama tega ne bi opazila. Ta je namreč še pred padcem zidu padla v komo, ko pa se zbudi, je zunaj drug svet. Tragikomičen film je režiral Wolfgang Becker.
V filmu iz leta 1965 Richard Burton igra ostarelega britanskega vohuna, ki se tik pred upokojitvijo loti najtežje misije v svoji karieri: zalezovanja vzhodnonemškega agenta. Film je bil posnet po romanu Johna Le Carreja, režiral pa ga je Martin Rift.