Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
30. 4. 2014,
12.13

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Matej Tušak

Sreda, 30. 4. 2014, 12.13

7 let, 1 mesec

Matej Tušak: psiholog, ki vam bo pomagal shujšati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Psiholog Matej Tušak je del strokovne ekipe Nupo akademije. Ljudem pomaga pri odpravi slabih vzorcev, vodi jih do uspešnega življenja brez navlake in težav s čezmerno težo.

Nupo 360° program znotraj akademije Nupo zagotavlja celostno podporo kandidatom, ki se odločajo za hujšanje in spremembo življenjskega sloga. Vidni član strokovne ekipe akademije je tudi priznani psiholog Matej Tušak, ki kandidatom s skupinskimi in individualnimi terapijami ponuja popolno psihološko podporo. Ključ do uspeha sta iskanje vzrokov za slabe vzorce, ki so pripeljali do prenajedanja, in postavljanje trdne motivacije za uspeh, zavedati pa se je treba tudi stresa, ki nastane ob tovrstni življenjski preobrazbi, s katerim se posamezniki sami, brez strokovne pomoči, le stežka pravilno spopadajo.

Pri hujšanju gre več kot le za to, da si postavimo cilj, da bomo izgubili določeno število kilogramov, ampak gre predvsem za to, da se odločimo za spremembo življenjskega sloga, kar je zaradi vzorcev, ki jih imamo, verjetno najtežje. Kako se lotiti spremembe svojega življenja? Seveda, sprememba vedenjskih vzorcev zahteva običajno večjo preobrazbo sebe, kot smo jo naredili kadarkoli prej v življenju. Če k temu pristopimo sistematično, lahko pričakujemo večje in trajnejše učinke. Ravno zato je vloga psihologa v takih programih tako pomembna.

Katere psihološke potrebe zadovoljujemo s čezmernim najedanjem? Največkrat gre za čustvene potrebe, kot sta potreba po pripadnosti in ljubezni, in to, da ne želimo biti sami. Seveda ne gre za zadovoljevanje teh potreb, temveč za njihovo kompenzacijo. S hrano rešujemo težave z anksioznostjo, strahom in včasih tudi depresivnostjo.

Kaj je težje: opustiti stare navade ali sprejeti nove? Novosti ni tako težko sprejeti, sploh če jih naredimo privlačne. Težko se je odpovedati starim razvadam in navadam. To je že precej večja težava, največkrat nam ne uspe brez ustrezne motivacije, usmerjanja, pomoči in podpore.

Kako lahko zmanjšamo stres, ki nastane ob hujšanju? S pogovori, skupinsko terapijo, diskusijami in predvsem z relaksacijskimi tehnikami. Pomembno je tudi, da imamo načrt prehrane, dela in prostega časa, da se nam ne bi dogajalo, da bi ure in ure premlevali o vsem in s tem stres samo povečali.

Kaj povzroča ta stres? Dejstvo, da smo lačni, ali to, da se odpovedujemo tistim razvadam, od katerih smo morda odvisni? Stres povzročajo spremembe, zlasti če zahtevajo napor, trud in spreminjanje količine in vrste hrane. Odvisnost od hrane pomeni, da se, ko to zamenjamo ali jo spremenimo, pojavi svojevrstna abstinenčna kriza, to pa povzroča napetost.

Zakaj se pojavi odvisnost od hrane? Ker je hrana najlažji način zadovoljevanja potreb po imeti, dobiti, ne izgubiti. Ker z njo potlačujemo ali nadomeščamo vse tisto, česar v nekem trenutku nimamo ali ne znamo pridobiti, zaslužiti, imeti ali osvojiti.

Kakšna je vaša vloga v Nupo akademiji? Pokazati, da je s sistemskim pristopom k hujšanju mogoče doseči dolgotrajne učinke in spremembe. Da je mogoče ljudem pomagati, da se rešijo slabih vzorcev in si postopno zagotovijo srečno in uspešno življenje brez navlake in težav s čezmerno težo.

Kako pomagate kandidatom, da se držijo programa in ostajajo osredotočeni na cilj? Pomagam s terapijami, ki so lahko individualne ali skupinske. Temeljijo na pogovorih, razmišljanjih, skupinskih priznanjih – nekaj podobnega kot zdravljenje odvisnosti od alkohola, le da dajemo še veliko večji poudarek zmanjševanju napetosti, ki je posledica stresa, ki ga povzročata dieta in sprememba prehranjevanja. Hkrati poskušamo odkrivati tudi napetosti, ki so bile pri nekaterih krive za čezmerno hranjenje. Velik poudarek je na postavitvi motivacije, ki bo močna in bo vzdržala ob vseh težavah s hujšanjem.

Kako debelost vpliva na naše duševno počutje? Negativno. Prvi negativni učinek je zdravstveni: težave z zdravjem, tegobe s skeletom in mišicami, slaba funkcionalna pripravljenost oziroma kondicija, poškodbe in seveda bolj celostne težave srca in ožilja, težave z dihanjem ... Preostali negativni učinki so povezani z videzom, vpliva na pomanjkanje samozavesti, slabo identiteto in socialni razvoj. To je običajno tako, ker si ljudje ne upajo prosto komunicirati, ker so obremenjeni s svojim videzom.

Vsebino omogoča Nupo

Ne spreglejte