Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Torek,
19. 9. 2017,
4.06

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,75

6

Natisni članek

Natisni članek

Tomaž Ambrožič šport košarka EuroBasket Matej Tušak

Torek, 19. 9. 2017, 4.06

7 let, 1 mesec

Česa bi se morale vse Slovenke in Slovenci naučiti od naših junakov?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,75

6

Slovenski navijači | Foto Vid Ponikvar

Foto: Vid Ponikvar

Košarkarji so nam pokazali, da moramo več zahtevati od sebe, ne od drugih, pravi strokovnjak za športni marketing Tomaž Ambrožič. Športni psiholog Matej Tušak dodaja: Takšni uspehi so mogoči le z vrhunskimi kadri, ne pa s povprečnimi ali celo slabimi. Do vrhunskih ljudi pa pridemo prek neodvisnega tekmovanja, ne pa z zvezami in poznanstvi.

Slovenski košarkarji so z zmago nad Srbijo v finalu evropskega prvenstva navdušili Slovenijo. Z izjemno srčnostjo in borbenostjo so poskrbeli za enega največjih uspehov slovenskega športa sploh. Kaj se lahko naučimo iz njihovih vrhunskih predstav in kakšen pomen imajo za našo nacionalno samozavest? 

"Takšni uspehi nam dajejo svetlo luč, a moramo se zavedati, da je kaj takega mogoče samo takrat, ko imamo opravka z vrhunskimi ljudmi. S povprečnimi ali podpovprečnimi je težko ustvariti takšno vzdušje, ekipo in ekstremno motivacijo. Ko imamo v ozadju zelo dobro ekipo posameznikov, je to mogoče, ko pa imamo izrazito slabe, pa bistveno težje. A v športnikih imamo prave vzore," pojasnjuje športni psiholog Matej Tušak.

"Ko imamo klasično zasnovana podjetja, tekmovanje izvrže najboljše, ko pa imamo podjetja v lastniški strukturi države, je pa vse skupaj odvisno od politike, ki nima vedno samo interesa biti najboljši, ampak imeti moč, ki jo lahko izkazuješ, ko daš nekega človeka na določeno pozicijo," meni Matej Tušak. | Foto: Ana Kovač "Ko imamo klasično zasnovana podjetja, tekmovanje izvrže najboljše, ko pa imamo podjetja v lastniški strukturi države, je pa vse skupaj odvisno od politike, ki nima vedno samo interesa biti najboljši, ampak imeti moč, ki jo lahko izkazuješ, ko daš nekega človeka na določeno pozicijo," meni Matej Tušak. Foto: Ana Kovač

Kot pravi, mnogi športniki dokazujejo, da se stvari da izpeljati do konca in da ne drži to, kar se Slovencem pogosto očita, in sicer da nismo samozavestni, da ne znamo in da odpovedujemo v pomembnih trenutkih. "To je bila mogoče praksa včasih, ko kot država in posamezniki nismo verjeli, da smo tako dobri, da lahko zmagujemo."

"V tekmovanju se stvari slej ko prej postavijo na pravo mesto"

Na vprašanje, kako doseči, da bodo položaje tudi na drugih področjih v državi zasedli najboljši, Tušak odgovarja:

"Kadar imamo relativno neodvisno tekmovanje, pridejo na položaje tisti, ki si to po kakovosti res zaslužijo. V tekmovanju se stvari slej ko prej postavijo na pravo mesto. Vodje postanejo tisti, ki si to zaslužijo, brez česarkoli, kar bi jim lahko očitali, recimo zveze in poznanstva. Podobno je v podjetjih.

Ko imamo klasično zasnovana podjetja, tekmovanje izvrže najboljše, ko pa imamo podjetja v lastniški strukturi države, je pa vse skupaj odvisno od politike, ki nima vedno samo interesa biti najboljši, ampak imeti moč, ki jo lahko izkazuješ, ko daš nekega človeka na določeno pozicijo. Ta človek velikokrat ni najboljši in najuspešnejši. Ko bomo pustili prosto pot, da bo kakovost naredila svoje skozi proces tekmovanja, nas ni treba biti strah. Če bomo kadrovali drugače, pa bomo tam, kjer smo bili že velikokrat."

"To bo pustilo sled na številnih področjih"

"Ta uspeh bo navdih za vse druge. Bolj bomo verjeli, da je nekaj mogoče. Podobno kot ob dosežku smučarske tekačice Petre Majdič, ki je na olimpijskih igrah z zlomljenimi rebri šla do cilja. To je ostalo v glavah ljudi, da te ne sme ustaviti nobena stvar, da ne smeš obupati, da je vedno mogoče, če imaš nek močan cilj. To bo pustilo sled na številnih podoročjih, ne samo v športu. Vsak bo lahko iz tega črpal energijo," poudarja strokovnjak za športni marketing Tomaž Ambrožič.

"Nacionalna zavest bo še močnejša. Znano je, da se ne znamo vedno poenotiti, kar nam je zdaj končno uspelo," poudarja Tomaž Ambrožič. | Foto: Vid Ponikvar "Nacionalna zavest bo še močnejša. Znano je, da se ne znamo vedno poenotiti, kar nam je zdaj končno uspelo," poudarja Tomaž Ambrožič. Foto: Vid Ponikvar

Po njegovih besedah smo Slovenci ambiciozni in željni velikih dosežkov, a so nam velikokrat zmanjkale odločilne malenkosti za sestavo mozaika, kot pravi, mogoče tudi zato, ker nismo bili sposobni dovolj močno verjeti vase.

"Ne pričakuj le od drugih, ampak pričakuj od sebe"

"Pogosto smo se zadovoljili s tem, da smo dobili medaljo. Znali smo slaviti drugo in tretje mesto, kar je aboslutno vredno slavja, da pa prideš prav do konca, nam pa še ni nikoli uspelo. To bo na vseh področjih vplivalo na nacionalno zavest. Do zdaj nismo imeli vere, da smo sposobni ambicioznost pretvoriti v dejanja," je izpostavil in dodal:

"Igralci tega niso naredili, ker je to od njih kdo zahteval, ampak ker so to zahtevali sami do sebe. To je glavni nauk. Ne pričakuj le od drugih, ampak pričakuj od sebe."

Ne spreglejte