Sobota, 3. 8. 2013, 13.51
8 let, 8 mesecev
S čim plačevati na dopustu?
Na daljšem dopustovanju je najbolj priročno in tudi najbolj varno plačevanje s plastiko – pa naj bo to navadna bančna ali kreditna oziroma debetna kartica. Čeprav se z uporabo omenjenih kartic izognemo nošenju gotovine, odveč pa so tudi skrbi glede menjavanja gotovine v valuto države, v kateri smo, je na potovanjih vseeno dobro uporabljati različna plačilna sredstva – tudi denar. Prednost gotovine je, da nam je takoj na razpolago. Ponekod, sploh v manjših in bolj zakotnih trgovinah, namreč plačevanje s karticami velikokrat ni mogoče. Zato je dobro, da imate vsaj na začetku počitnic s seboj nekaj gotovine.
Na bankomatih pa je ugodneje dvigovati denar z debetnimi karticami kot s plačilnimi, saj imajo kartice z odloženim plačilom – enkrat na mesec – višje provizije. Pred odhodom v tujino se pri banki, ki vam je kartico izdala, tako pozanimajte, kakšne so provizije ter omejitve pri plačevanju oziroma dvigovanju gotovine. Če pa je vaš limit na kreditni kartici nizek, ga lahko začasno povišate.
Da bodo vaši živčki bolj mirni, pa s seboj vzemite tudi fotokopije kartic, ki vam bodo v primeru izgube prišle še kako prav.
Plačevanje z večino kartic je v tujini na prodajnih mestih brezplačno, kar pomeni, da vam pri nakupu ne bo treba plačevati provizije. Velika prednost pa je tudi, da počitnice lahko rezervirate in plačate prek spleta – spletno nakupovanje omogoča hiter in preprost nakup. Tudi verjetnost izgube ali kraje gotovine je manjša. Takšno plačevanje vam bo prihranilo čas pri beleženju, koliko ste porabili na potovanju, saj imate na mesečnih izpiskih in prek spletne banke takojšen pregled nad zapravljeno vsoto. Poleg tega pa se domov ne boste vrnili s kupom tujih kovancev, ki jih ne bo mogoče zamenjati.