Sreda, 27. 1. 2016, 16.23
8 let, 7 mesecev
Namesto kaj je žensko delo, se vprašajmo, kaj je najino delo
Po raziskavi OECD moški v Sloveniji resda opravijo največ gospodinjskega dela na svetu, okoli 114 minut dnevno, a ga ženske zato dvakrat toliko, 214 minut dnevno. Nesorazmerno porazdeljena opravila doma lahko vplivajo na karierne možnosti in priložnosti vseh. Kot so dokazovali gostje današnje okrogle mize v Mestnem muzeju, spolni stereotipi spadajo le še v muzej. V sklopu projekta Uravnotežimo odnose moči med spoloma, ki ga izvaja ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ ), so na današnji okrogli mizi o usklajevanju zasebnega in poklicnega življenja z moderatorko Tino Deu, avtorico bloga Tina in fantje, govorili državna sekretarka ministrstva Martina Vuk, publicist in avtor kuharskih knjig Boštjan Napotnik, vodja marketinga v Union hotelih Anita Grbič in voditelj Boštjan Romih.
Kot je opozorila sekretarka na MDDSZ Martina Vuk, je Slovenija po indeksu enakopravnosti, ki ga meri Evropski inštitut za enakost spolov, blizu skandinavskim državam, vendar so, če pogledamo globlje, pri nas še vedno globoko zakoreninjeni stereotipi in predsodki, ki determinirajo poklicno pot posameznice ali posameznika.
"Prva informatičarka je bila ženska in v informatiki ni nič 'naravno moškega'. Sedenje za računalnikom ni odvisno od fizične moči, zato gre pri večjem deležu moških v tej panogi za stereotipe, ne za biološke predispozicije," je opozorila Martina Vuk.
Gostje okrogle mize so tako danes ugotavljali, da doma stereotipi pri porazdeljevanju domačih opravil ne igrajo več tako pomembne vloge kot včasih.
Boštjan Napotnik, ki je najraje v kuhinji, je izpostavil, da smo danes v stiku z več različnimi vzorci tudi zaradi popularne kulture. "Medtem ko je moj oče vzorce delitve dela lahko videl na vasi pri sosedih, sem jaz že imel prvi in drugi program televizije. Danes je teh vzorcev in informacij še bistveno več, zato se tudi toliko hitreje spreminjajo domače ureditve in porazdelitve obveznosti."
Z merjenjem minut po njenem mnenju ne bomo prišli nikamor, pomembno je, da se avtonomno, neodvisno od stereotipov in pričakovanj v družbi dogovorimo za to, kako si bomo porazdelili delo in da se s tem oba ali obe v zvezi strinjata. "Od otrok ne moreš pričakovati nečesa, česar sam ne prakticiraš," je dodal Napotnik. "Isto je s porazdelitvijo opravil."
Podobno meni Boštjan Romih, ki pravi, da se tako moški kot ženske enako obremenjujemo, da smo premalo doma in da, ko je treba izpeljati načrt, čaramo. "Predvsem popoldanska infrastruktura je pogosto vredna diplomskega dela," se je pošalil Romih. Vsi udeleženci in udeleženke tako prisegajo na čare načrtovanja in usklajevanja, pa tudi na redno druženje s prijatelji in prijateljicami. Pri tem partnerja ne smeta pozabiti niti na čas, ki je namenjen samo njima.