Torek, 19. 12. 2017, 7.47
8 mesecev, 3 tedne
Srečanje s človeško ribico
Ko dežuje, je čas za izlet v jamo, pravi Anne-Claire. In tako je tudi naredila, na zadnji izlet se je odpravila v Postojnsko jamo, in to s prav posebnim ciljem: spoznati človeško ribico.
Potepanje po Sloveniji skozi oči tujcev
Prepustite se vodenju po lepotah naše dežele, tokrat s pomočjo tujcev, ki so se preselili v Slovenijo. Preberite njihove bloge, morda dobite navdih za naslednji izlet:
Omar Escobar
Joao Costa
Agnieszka Karpowicz
Inna Demchenko Fröhlich
Anna Maria Omarczyk
Concha Martinez Pelaez
Stjepan Janić
Kje pa je vaš najljubši kotiček v Sloveniji? Pošljite nam fotografijo in se potegujte za kartico Mastercard v vrednosti 40 evrov.
Ko dežuje, je najboljši izlet v muzej ... Ali če si v Sloveniji, v jame, ker je vedno enako vreme: malo vlažno, od osem do deset stopinj Celzija, z zelo dobrim zrakom. Z Mastercardom sem dobila priložnost odkrivati Postojnsko jamo, drugo najdaljšo jamo v Sloveniji.
S prijateljicami iz Italije smo sledile simpatičnemu vodniku, ki nam je že na začetku razložil, na kaj moramo biti pozorni. Dober nasvet je bil predvsem ta, da ne pretiravamo s fotografiranjem, ampak naj raje uživamo z očmi in občudujemo veličino in lepote jame. Fotografije dejansko ne morejo nadomestiti občutka, ki ga doživiš znotraj jame.
Prišli smo v čisto drugi svet! Vlak nas pelje po prvih od 24 kilometrov jame: paziti moraš na glavo, ker je prehod res nizek. Opazovali smo predvsem stalagmite, stalaktite in vodo, ampak pot še zdaleč ni bila dolgočasna! Vmes se je vlak ustavil in smo šli lahko na kratek sprehod, tudi po stopnicah, mostovih in drugih prehodih. Takrat sem se lahko ustavila in opazovala podrobnosti.
Vsak prostor ima svojo obliko in svojo svetlobo, ki pričara svojevrstno vzdušje. Ena dvorana ima lestence iz Benetk in je videti kot kakšna plesna dvorana pod zemljo. Vodnik nam je razložil, da so včasih, ko še ni bilo Facebooka ali Twitterja, obiskovalci pošiljali razglednice kar iz Postojnske jame. Dejansko je bila prva pošta iz Slovenije v jami!
Druga dvorana se imenuje špagetna dvorana zaradi oblike kapnikov. Ko dvigneš pogled, se lahko skoraj ustrašiš, ker so kot puščice, usmerjene proti tebi. Vodnik nas je takoj pomiril: Ne bodo padli, tudi če bi bil potres. V resnici je bolj varno v jami kot na zemlji.
Barve kapnikov se tudi spreminjajo: včasih je kamen zaradi železa rožnate barve. Posebna zanimivost je 'diamant', ki je res bel. Je kot začetek snežaka ali svetel stolp, odvisno od tega, kako ga gledaš.
Vsak prostor ima svoje vzdušje: občutek je takšen, kot bi bila na Luni ali pri enem prehodu pri Ali Babi. Stolpi, ki jih oblikuje narava, me spominjajo na Gaudija in Sagrado Familio.
Zdaj popolnoma razumem, zakaj v teh čudovitih prostorih organizirajo žive jaslice za božič, ker ima jama dejansko poseben čar. Na koncu je tudi koncertna dvorana, kjer občasno organizirajo koncerte. Tukaj je prav posebna akustika, zato je poslušanje koncerta posebno doživetje. Nekdo je žvižgal, drugi so peli kot v operi in lepo smo slišali odmev.
Tokrat sem si najbolj želela spoznati človeško ribico. Vsakič, ko sem videla vodo, sem upala, da jo bom zagledala, ampak šele na koncu izleta sem jo lahko videla, in sicer v kavriju.
Torej, kakšen je proteus? Žal ga nisem smela fotografirati, ker bi ga bliskavica prestrašila. Prav zato vas vabim, da pridete osebno in spoznate njegov svet, opazujete zanimivo arhitekturo v jami, ki jo je narava zgradila s takšno potrpežljivostjo – en milimeter v 30 letih.
Pri izhodu teče reka in čez tisoč let bodo nastale nove jame, v katerih bodo lahko uživali naši potomci.
Čeprav imam Facebook, sem si kupila razglednico iz jame, ki sem jo potem poslala kot dokaz, da sem bila res na tem neverjetnem kraju.
Iz jame do gradu
V bližini jame stoji znameniti Predjamski grad, v katerem vlada prav posebno čarobno vzdušje. Najbolj znan lastnik gradu je bil Erazem Predjamski.
Med obiskom gradu lahko opazujete zelo realistične lutke, ki prikazujejo takratno življenje, ogledate pa si lahko še manjšo muzejsko zbirko. Pod gradom je tudi jama.
Poleg gradu priporočam sprehod po Postojni, kjer si lahko privoščite kavo ali kosilo.
Nagradna igra: Kje se skriva vaš najljubši kotiček v Sloveniji?
Odkrivajte Slovenijo skupaj z nami in našimi blogerji ter nam pokažite, kam naj se naslednjič odpravimo na izlet. Imate svoj najljubši kraj v Sloveniji, kamor najraje zahajate? Pošljite nam fotografijo svoje naj slovenske destinacije in se potegujte za Mastercard kartico v vrednosti 40 evrov.