Sreda, 22. 2. 2012, 8.46
9 let
PRELISTANO: Vse naše družine!

Avtorica: Alexandra Maxeiner Ilustrirala: Anke Kuhl Založba: Mladinska knjiga, 2012 Cena: 16,95 evra
Prikupna slikanica s pomenljivim podnaslovom O otroku nove punce brata očetove nekdanje žene in drugih sorodnikih na duhovit, a nadvse realen način pred otroki različnih starosti (pa tudi odraslimi) razgrne pisano paleto raznolikih družin in družinskih odnosov sodobnega časa.
Pripoved o različnih oblikah družin in odnosov med družinskimi člani se začne z opisom bivanjskih skupnosti, kot jih poznajo živali. Medtem ko račke živijo v jati, čebele v roju, volkovi v krdelu, so tudi ljudje v kameni dobi živeli v skupinah, saj so se tako varovali, skrbeli drug za drugega in si pomagali. Ko obrnemo stran, se prek slikovitih ilustracij, ki nemalokrat še bolj kot besedilo samo pripomorejo k dejavnemu in smeha polnemu branju, začne vpogled v skorajda vse mogoče oblike družin, do katerih lahko pripeljejo različna prepletanja družinskih in prijateljskih, lahko pa tudi povsem skrbniških osebnih zgodb.
Otroci prek knjižice spoznavajo otroke in njihova družinska okolja – vsako je drugačno. Medtem ko Lan živi skupaj z mamo, očetom in starejšo sestro, pa Katarina živi le z mamo, saj njen očka živi ločeno od njiju. Jakob živi izmenoma pri mami in očetu, saj sta se ločila in zaživela z novima partnerjema, dobil pa je tudi polsestro Leno in polbrata Diega. Družini, kakršna je Jakobova, rečemo sestavljena družina.
Zoja in Peter imata denimo dve mami in dva očeta. Njuni mami, Sabina in Tina, sta lezbijki in ker sta si močno želeli otroka, sta prijatelja Štefana, ki je gej in živi z Andrejem, vprašali , ali bi bil oče. In tako so se vsi štirje dogovorili, da bodo skupaj vzgajali otroke, zato Zoja in Peter izmenično živita pri mamah in očetih.
Otroci spoznajo tudi koncept rejniških družin in kako je, če otrok živi v sirotišnici oziroma otroškem domu, in kaj pomeni, če je otrok posvojen.
Ko mali bralci spoznajo raznolike oblike družin, se slikanica loti tudi različnih navad, ki jih razvijajo družine. Vse se seveda začne pri tem, s kakšnimi nazivi otroci kličejo svoje starše (in starši svoje otroke), nadaljuje pa z opisom odnosov med sorojenci.
Nekatere družine so tesno povezane in živijo v ljubečem vzdušju, spet v drugih je več tišine kot pogovora in smeha. Medtem ko nekatere svoj prosti čas preživljajo dejavno na izletih in s športnimi dejavnostmi, druge najraje poležavajo. Predvsem pa – vsaka družina je edinstvena in ima čisto poseben vonj, ki je mešanica različnih stvari.