Torek, 5. 1. 2016, 13.22
3 leta, 10 mesecev
Po desetih letih na odru Drame spet Ana Karenina
Ano Karenino so na odru ljubljanske Drame v režiji Dušana Jovanovića prvič uprizorili 14. januarja 2006. Naslovno vlogo je igrala Polona Juh, Karenin je bil danes ravnatelj Drame Igor Samobor, Vronski pa Jurij Zrnec. Jutri bo na odru Drame namesto dvajsetih deset igralcev in igralk, v naslovni vlogi bo še vedno Polona Juh, novi Karenin bo Matjaž Tribušon, novi Vronski pa Klemen Janežič.
Medtem ko je bila uprizoritev pred desetimi leti morda nekoliko bolj zvesta izvirniku, bolj kostumska, je tokratna uprizoritev kostumsko in glasbeno postavljena v novejši čas. V ospredje so postavljena čustva, režiser Dušan Jovanović pa je napisal tudi novo priredbo besedila. Kot je Jovanović povedal na konferenci, je bil Samobor nekakšen urednik predstave, saj je poleg manjše zasedbe predlagal tudi, da se predstava osredotoči na ljubezenski trikotnik.
Dramaturginja Darja Dominkuš, ki pri prvi uprizoritvi ni sodelovala, je povedala, da je Tolstoja bistveno težje dramatizirati kot recimo Dostojevskega, vsekakor pa gre za avtorja, ki na pronicljiv način analizira odnose med ljudmi in ki je še danes v tem točen, ne glede na to, da se je danes na primer lažje ločiti. "V predstavi so Tolstojevi stavki, ki se včasih zdijo neverjetno sodobni."
Izkušena Ana Karenina, Polona Juh, je povedala, da se lahko igralka pogosto prestraši velikih literarnih imen, a da še danes lahko le redko odigra kakšno protagonistično vlogo, saj se v gledališču ukvarjamo predvsem z moškimi temami. Po njenih besedah še vedno nismo odgovorili niti na vprašanja emancipacije, ne samo žensk.
Pri pripravi na tokratno uprizoritev je prejšnjo skušala pozabiti, saj ni želela, da bi stavki zveneli enako. Medtem ko je bila prva uprizoritev po njenem mnenju bolj hermetično vzpostavljena, je tokrat v predstavi več "mesa".
Klemen Janežič, ki v uprizoritvi igra Vronskega, je povedal, da so prav zaradi izkušenosti Polone Juh, ki je vlogo že igrala, in njegove "zelenosti" lahko preizkusili tisoč in eno možnost in izluščili nekaj, kar je obema blizu. "Ljubezni na odru ne more početi eden, potrebna sta dva," je povedal Janežič. Ob tem je poudaril, da kljub omenjanju filozofskih vprašanj osredotočanje na ljubezenski trikotnik ne pomeni, da so se teme lotili površinsko.
"Ljubezni ne jemljemo dovolj resno. To ni stvar, ki se zgodi na ulici, v parlamentu, v diskoteki. Ljubezen spreminja življenja."