Petek, 30. 6. 2023, 7.06
9 mesecev, 1 teden
DR. ŽAR PRIPOROČA Z'DEŽELE
Posebna poslastica z žara, ki navdušuje najzahtevnejše gurmane #nagradnaigra
Poletje je sezona druženja na prostem, vrtnih zabav, piknikov in najboljšega mesa z žara. Od priljubljenih čevapčičev, pisanih burgerjev pa do posebnih kosov mesa, ki tudi najbolj vsakdanji piknik dvignejo na višjo raven. Če želite svojim gostom pripraviti posebno poslastico z žara, priporočamo pljučni zorjeni goveji medaljon, ki je eden najkakovostnejših delov mesa. Njegova prednost je, da ne potrebuje posebnih začimb. Vse, kar potrebujete za pripravo, so sol, poper in zelo vroč žar.
Zorjeni pljučni medaljoni so izvrstni kosi govejega mesa, ki so bili podvrženi procesu zorenja. To je posebna tehnika, ki encimom v mesu omogoča, da sprostijo naravne arome in izboljšajo mehkobo mesa. Zorenje poteka v vakuumskih vrečkah, tako preprečimo dostop kisika in s tem podaljšamo obstojnost mesa. Med mokrim zorenjem meso izloči nekaj vode, zato pogosto opazimo rdečo tekočino ob mesu, ki jo pogosto zamešamo za kri, gre pa le za vodo, pomešano z mioglobinom, zato je obarvana rdeče. Drugi proces, ki se zgodi, pa je, da encimi, ki jih meso vsebuje, za čas mokrega zorenja mehčajo mišična vlakna, zato je mokro zorjeno meso vedno tako zelo mehko. Proces mokrega zorenja traja približno dva tedna, potem pa se konča. Zaradi tega postopka so zorjeni pljučni medaljoni intenzivnejšega okusa, izboljšane teksture in sočnosti, kar navduši brbončice še tako zahtevnega gurmana.
Ko jih boste postregli, boste zagotovo izkazali svojo strast do odlične hrane in ustvarili edinstveno doživetje za svoje goste.
Kako pripraviti zorjene pljučne medaljone?
Priprava zorjenih pljučnih medaljonov je zelo enostavna, pri čemer je najpomembnejše, da imate kakovosten kos mesa.
Meso vzemite iz hladilnika pol ure pred pripravo, da se ogreje na sobno temperaturo. Vsak medaljon povežite z vrvico, ki poskrbi, da medaljon med peko ohrani lepo obliko. Ponev ali žar rahlo naoljite, močno segrejte in nato na ponev ali žar ploščo položite meso. Pečete približno štiri minute, nato medaljone obrnete in dodate maslo, česen in zelišča. Meso med peko večkrat prelijete s stopljenim maslom. Nato pecite še od tri do štiri minute.
Ko je meso pečeno, ga postavite na krožnik in ga pustite še štiri minute, da se sokovi v njem umirijo. Medaljon posolite s solnim cvetom in po želji začinite z grobo mletim poprom. Zraven lahko ponudite eno od spodnjih prilog.
Nepogrešljive priloge za na piknik
Več vrst sveže solate, zelenjava z žara in najrazličnejše omake so nepogrešljivi elementi vsakega piknika. Izkoristite svojo kreativnost in ustvarite popolno kombinacijo, ki bo dopolnila okus na žaru pečenega pljučnega medaljona. Spodaj podajamo nekaj idej.
Solata s popečeno papriko
6 koničastih paprik
češnjev paradižnik
olive
kapre
peteršilj
bazilika
sol, olivno olje, kis
Priprava:
Na vroč žar položite cele paprike in jih na obeh straneh dobro zapecite. Prestavite jih v večjo skledo in dobro pokrijte. Tako pustite stati vsaj 15 minut. Potem jih olupite in narežite na trakove.
V skledo dodajte narezano papriko, peteršilj, paradižnik, česen, kapre, olive, olje in kis ter vse skupaj začinite s kisom, oljem in soljo. Dobro premešajte in okrasite s svežimi listi bazilike.
Poletna solata z lečo
Solato lahko dopolnite s katerokoli zelenjavo z vrta. Sestavine:
2 večja korenčka
1 večja čebula
timijan
100 g leče
80 g sira feta
češnjev paradižnik
sveža špinača
peteršilj
Sestavine za preliv:
sok polovice limone
pol žličke medu
pol žličke gorčice
olivno olje
sol
poper
Priprava:
Čebulo in korenček narežite na tanke kolobarje, osolite, dodajte timijan in malo olja ter dajte za pol ure v pečico, ogreto na 180 stopinj Celzija. Medtem skuhajte lečo in pripravite preliv za solato. Lečo lahko zamenjate tudi s čičeriko.
Pečeno zelenjavo in kuhano lečo zmešajte s špinačo in prelijte s prelivom ter dobro pomešajte. Namesto špinače lahko uporabite tudi rukolo, motovilec ali drugo zeleno solato. Po vrhu solate dajte razpolovljene češnjeve paradižnike, nadrobite sir feta in okrasite s svežim peteršiljem.
Ražnjiči s popečeno zelenjavo
Za pripravo zelenjavnih ražnjičev potrebujemo različne vrste zelenjave, na primer papriko, bučke, jajčevce, čebulo, mladi krompir, brstični ohrovt, šampinjone … Vsako od njih začinimo s soljo in poljubnimi začimbami, krompir spečemo. Nato sestavimo različne vrste ražnjičev.
Omaka iz rdečega vina
maslo
nasekljan strok česna
nasekljana čebula
rdeče vino po izbiri (ali enaka količina jušne osnove)
pol litra jušne osnove
balzamični kis
svež timijan
peteršilj
Priprava: V ponvi segrejte maslo (ali tekočino, ki je ostala od zrezkov, če ste jih pekli v ponvi), dodajte česen in čebulo ter pražite, da čebula postekleni. Dodajte rdeče vino ali jušno osnovo, balzamični kis in sveže vejice timijana ter na srednje močnem ognju na hitro zavrite. Ob mešanju pustite na ognju od treh do petih minut, da se omaka nekoliko zgosti. Potem odstranite vejice timijana, dodajte peteršilj in po potrebi začinite s soljo in poprom.
Izdelki z´dežele so ponosni dobitniki zlate medalje
Celjske mesnine so podjetje s tradicijo in bogatimi izkušnjami. Njihov najpomembnejši cilj je ponuditi pestro izbiro okusnih izdelkov visoke kakovosti in domačega pristnega okusa. Dolgoletne izkušnje in naložba v znanje jih danes uvrščajo na vrh proizvajalcev mesa in mesnih izdelkov.
V svoji ponudbi imajo goveje pakirano meso, svinjsko pakirano meso, trajne izdelke, poltrajne barjene izdelke, izdelke za žar in stoodstotno goveje izdelke. Na 43. mednarodnem priznanem ocenjevanju mesa in mesnih izdelkov pod okriljem mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA je kar troje izdelkov Z´dežele prejelo naziv šampion in kar 20 izdelkov Z´dežele zlato medaljo za kakovost, med njimi tudi pljučni zorjeni goveji medaljon Z'dežele.
Kakovost izdelkov spremljajo in potrjujejo s standardi HACCP in IFS.
Spremljajte Celjske mesnine: