Ponedeljek, 4. 11. 2024, 6.13
15 ur, 19 minut
Sladka jesen
Kostanj v drugačni preobleki: recept za prefinjeno, a enostavno sladico #video
Jesen nas vsako leto očara s svojo paleto barv in obiljem plodov, ki jih ponuja narava. Drevesa se obarvajo v čudovite odtenke rdeče, oranžne in zlate, mize pa se napolnijo z darovi, ki jih prinaša to prehodno obdobje med toplim poletjem in hladno zimo. Slive, hruške, jabolka in buče pogosto vključujemo v svoje jesenske recepte. Eden nepogrešljivih plodov tega časa pa je tudi kostanj. Najboljši je vonj in okus sveže pečenega. Nežen, kremast, rahlo sladek pa je primeren tudi za uporabo v sladicah.
Prefinjena sladica, ki poudarja čar jesenskega kostanja
Sladica, ki so jo poimenovali po najvišjem evropskem vrhu Mont Blanc, združuje bogate okuse kostanjevega pireja, hrustljave meringe in nežno stepene smetane, ki skupaj ustvarijo popolno harmonijo okusov. Njen videz spominja na zasnežene vrhove gora. Mont Blanc je prava jesenska pravljica, ki vas popelje v svet sladkosti in elegance, hkrati pa ohranja pridih naravne preprostosti, ki jo kostanj kot sestavina prinaša.
Čeprav priprava sladice zahteva več korakov, je receptu enostavno slediti in obljublja zabaven jesenski pekarski vikend. Njen nežni okus in prefinjen videz vas bosta nagradila z užitkom, ki ga boste želeli deliti s svojimi najdražjimi.
Najprej pripravimo kostanjev nadev
Potrebujemo
900 g kostanja
700 ml vode
100 g rjavega sladkorja
2 žlici vaniljevega ekstrakta
Priprava
V kostanj z nožem križno zarežemo in ga v pečici na 210 stopinj Celzija pečemo 30 minut.
Še toplega olupimo in damo v kozico, primešamo preostale sestavine in vse skupaj na močnem ognju ob stalnem mešanju kuhamo približno 15 minut oziroma dokler voda ne izhlapi in se kostanj popolnoma zmehča. S pomočjo kuhinjskega robota ali paličnega mešalnika naredimo gladko pasto.
Če želimo zagotoviti izjemno gladkost, zmes pretlačimo skozi fino cedilo, da odstranimo morebitne preostale grudice. Nato jo prestavimo v dresirno vrečko in shranimo v hladilnik.
Čeprav je kostanj sezonski, je v trgovinah vse leto mogoče kupiti že kuhane, tako da vam nič ne preprečuje, da bi uživali v tej okusni in prefinjeni sladici, kadarkoli se pojavi želja.
Sladke mojstrovine vedno vsebujejo sladko pregreho
Da bodo vaše sladice dobile tisto pravo sladko piko na i, jim privoščite sladkor Agragold, ki bo vsa vaša kulinarična doživetja povzdignil na popolnoma novo raven.
Medtem ko kostanjev nadev počiva, pripravimo preostale sestavine
Poleg kostanjevega nadeva pri sladici potrebujemo meringo, stepeno sladko smetano in testo za podlago.
Priprava meringe
Iz dveh beljakov naredimo trd sneg, postopoma po žlicah dodajamo sladkor v prahu, potrebovali ga bomo 100 gramov, in še nekaj časa stepamo. Končana zmes mora biti trda in sijoča.
Tako stepen sneg s pomočjo dresirne vrečke z vrtinčnimi gibi nabrizgamo na pekač in na 110 stopinj Celzija pečemo vsaj eno uro. Nato izklopimo pečico in pustimo, da se popolnoma ohladijo. S to metodo bomo dobili popolno narejene meringe.
Priprava podlage za sladico
Podlago lahko naredimo iz testa za pito. Enostaven recept zanj najdete v spodnjem članku.
Testo razvaljamo in ga narežemo s pomočjo okroglih modelčkov za piškote ali krofe premera deset centimetrov. Če nimate dovolj velikih, lahko uporabite kozarec ali si pomagate s pomočjo noža. Tako narezano testo pečemo na 180 stopinj Celzija 30 minut.
Na koncu stepemo sladko smetano
Preden začnemo stepati smetano, lahko dodamo žlico sladkorja v prahu – to zagotavlja malo dodatne sladkobe in pomaga stabilizirati kremo. Smetano stepite po svoji najljubši metodi.
Zdaj je čas, da sestavimo svoj Mont Blanc
Na sredino vsakega piškota položimo meringo. Pred tem lahko na piškot nanesemo majhno količino stepene smetane, da se bo meringa "zalepila" na podlago.
Z vrtinčnimi gibi nato na meringo s pomočjo dresirne vrečke in manjšega koničastega nastavka nanesemo stepeno sladko smetano, da oblikujemo "goro" oz. stožec. Na enak način nanesemo kostanjevo pasto.
Naj vas ne skrbi preveč, da bo popolna, navsezadnje so gore znane po svojih edinstvenih oblikah. Pred serviranjem obilno posujemo s sladkorjem v prahu, ki bo pričaral videz zasneženih vrhov.
Za najboljše sladice je treba izbrati najljubši sladkor.
AGRAGOLD ponuja različne vrste sladkorja, s katerimi je ustvarjanje v kuhinji pravi užitek. Vsi pomembni trenutki v našem življenju so tako ali drugače povezani s sladkorjem.
Družinska rojstnodnevna praznovanja, tradicionalni prazniki, obletnice in druga slavja ter povsem vsakdanji trenutki, ko si privoščimo skodelico kave s kocko sladkorja – vsi ti spomini imajo eno skupno točko, in to je sladkor v najrazličnejših oblikah.
- beli sladkor AGRAGOLD ima zelo nežno granulacijo in se zato pri pripravi najrazličnejših sladic hitro stopi ter zagotovi popoln uspeh,
- sladkor v prahu AGRAGOLD bo zaradi svoje mehke strukture pričaral še slajše trenutke. Drobno mleti kristali sladkorja so lahko topljivi in se odlično mešajo s testom, kremami, glazuro ter preostalimi sestavinami pri pripravi različnih sladic.