Petek, 18. 9. 2015, 12.21
7 let, 4 mesece
Kakšno vino prinesti na zabavo?
![](/media/img/e2/5d/d36639c1ff30c1d88a48.jpeg)
Včasih so ljudje, ki so prišli na obisk, prinesli vrečko kave, zdaj je v navadi, da se prinese vino. Še posebej če ste povabljeni na zabavo ali večerjo. Tedaj je vino skoraj obvezno. Toda kakšno vino izbrati?
Če poznate vinski okus gostiteljev, ste v prednosti, ker potem pač prinesete, kar imajo radi. Vino je darilo za gostitelja, le v izjemnih primerih je namenjeno takojšnjemu uživanju na zabavi. V tem primeru je najbolje, da gostitelje povprašate, kakšna bo hrana, in se z njimi tudi posvetujete glede izbire vina. Le v tem primeru je steklenico vina, ki ste jo prinesli, primerno odpreti še tisti večer.
Kaj torej izbrati? Predvsem vino, ki ste ga že pili in za katerega veste, da je prijetno in dobro. Gostitelje lahko presenetite z novim vinom, ki ni znano in priljubljeno, mogoče z moldavskim, kakšno avtohtono italijansko sorto, tudi balkanska vina so dobra izbira. Hrvaški plavac mali, na primer, bo prijeten spomin na morske počitnice. Dobra izbira so tudi priljubljene sorte, a iz pri nas manj znanih okolišev, recimo čilski cabernet ali novozelandski sauvignon. Izkažete se lahko tudi z letnikom, pri gostiteljih boste največ točk dobili s kakšnim starejšim. Ni res, da so vsa na primer pet ali šest let stara vina že draga. V vinotekah lahko za dobrih deset evrov recimo dobite letnik 2007 merlot Bagueri iz kleti Brda.
Najpomembnejši nasvet za vsakega Slovenca pa je – nikar v goste ne nosite domačega vina (še posebej ne cvička v plastenkah). No, razen če prihajate iz družine slavnih vinarjev.
Edi Simčič Rubikon White 2008
Da za vrhunska vina ne potrebuješ večstoletne tradicije, ampak predvsem vizijo, dokazuje briška klet Edi Simčič. Aleks Simčič, ki zdaj vodi klet in blagovno znamko, poimenovano po njegovem očetu, nima tiste tipične vinarske zgodbe o družini, ki se je že od nekdaj ukvarjala z vinom. Prve steklenice kleti Edi Simčič so napolnili leta 1990. V svojih vinogradih imajo zasajenih 60 odstotkov belih sort, preostale so rdeče.
V kleti so neverjetni perfekcionisti. Poudarek dajejo prav vsakemu detajlu, od vinograda do kartona, v katerem so hranjene steklenice. Imajo 7,5 hektarja vinogradov in prav tam opravijo večino dela, ki daje čar njihovim vinom. Trte so zelo malo obremenjene in trgajo le prezrelo grozdje. Kmetija točno ve, kaj želi, in takšna so tudi vsa njihova vina. Polna, bogata in obetajoča.
Linija Rubikon, ki jo je Aleks prvič predstavil ravno letos, pa je linija, narejena izključno za eVino. Je linija vin z velikim potencialom ter izrednim razmerjem med ceno in kakovostjo.
Vino je izrazitejše zlatorumene barve s kompleksnimi aromami. Vonj je zelo privlačen, aromi marelice in bele breskve sta najbolj izraziti, prisotne so cvetne note po bezgu in akaciji, v ozadju tudi nekaj dimnih not. Marsikateri sauvignon nas s privlačnim vonjem navduši, v ustih pa razočara. Tu ni tako. V ustih se predstavi s kompleksnostjo in polnim telesom, pookus je dolg. Zrelo sadje se lepo zazna tudi v okusu, dodatno še zeliščne note po meti. Velika mehkoba tega vina ga lepo zaokroži, svežina daje vinu lepo pitnost.
Bo odlična kombinacija k zelenjavnim jedem, testeninam in rižotam, odličen bo tudi s školjkami na žaru ali buzari, ribami na žaru, z belim mesom, raco ali gosko.
Sorta: sauvignon Stopnja alkohola: 14,50 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 9,90 evra, evino.si
Ocena: 8,5
Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si