Nedelja, 5. 4. 2015, 14.22
8 let, 9 mesecev
Slovenski film, ki je navdušil Davida Lyncha, po denar na Indiegogo
Leta 2008 se je tragično končala ena od mnogo slovenskih alpinističnih zgodb. Odprava, katere cilj je bil osvojiti goro Mizgath Tower v Pakistanu, se je domov vrnila brez enega člana, Pavleta Kozjeka. O tem, kaj se je dogajalo tistega avgusta, želi eden od članov odprave, Gregor Kresal, posneti film. Naslovil ga je Osem krogov in pol.
Ker je Slovenski filmski center v zadnjih štirih letih zavrnil 12 njegovih prijav, se je avtor odmevnega gorniškega filma Sfinga in učenec kultnega režiserja Davida Lyncha odločil, da vsaj nekaj sredstev za snemanje zbere z množičnim financiranjem.
"Za vrhunski dosežek v alpinizmu moraš biti izredno osredotočen, sebičen. Prav zaradi tega ti lahko med prsti spolzi marsikatera pomembna malenkost. Ko je takih naenkrat preveč, se znajdeš na robu …" nas v zgodbo filma, ki ga bodo, če bo šlo vse po načrtih, začeli snemati 21. aprila, uvede Gregor Kresal.
Promocijski video za gorniški film Osem krogov in pol
"Slovenski filmski center je v zadnjih štirih letih zavrnil 12 mojih prijav, čeprav je šlo za zelo ambiciozne in drzne projekte, ki so bili vsi po vrsti celo zelo poceni," pripoveduje režiser, ki tudi na različne razpise ne računa. Ti so namreč bolj kot celovečercem namenjen turističnim ali korporacijskim spotom.
Napovednik več kot 20-krat nagrajenega filma Sfinga
Kampanja na Indiegogo je že pri koncu, a daleč od pričakovanega uspeha, ko gre za zbrana sredstva. Projekt na družbenih omrežjih podpira več tisoč ljudi – kot opaža Kresal, so to predvsem gorniki, planinci, plezalci, alpinisti in avanturisti –, a za finančno donacijo se jih je v enem mesecu odločilo manj kot 20.
"Honorarjev pri tem projektu ne bo. Tukaj delajo ljudje, ki verjamejo v sporočilo filma ter v dejstvo, da želimo postaviti nekaj novih standardov v žanru gorskega filma," zatrjuje Gregor Kresal, ki želi iz filma Osem krogov in pol v naslednjih dveh letih razviti "velikopotezno celovečerno odisejado, kot je v zgodovini slovenskega filma še ni bilo".
Kultni režiser se že več kot 40 let ukvarja s transcedentalno meditacijo. Z njeno pomočjo se je, kot razlaga Gregor Kresal, mogoče popolnoma umiriti in način razmišljanja spraviti na povsem drugačno raven.