Ponedeljek, 27. 1. 2025, 8.02
18 ur, 16 minut
Savdijci najeli oskarjevca, da bi jim prenovil himno
Savdska Arabija je z oskarjem nagrajenega skladatelja Hansa Zimmerja zaprosila, da bi ustvaril novo različico državne himne.
Konservativna kraljevina na Arabskem polotoku si že dlje časa prizadeva za preobrazbo svoje podobe, v okvir tega pa očitno sodi tudi prenova državne himne. Da se za ta podvig dogovarjajo z nemškim glasbenim zvezdnikom Hansom Zimmerjem, je razkril svetovalec savdskemu dvoru Turki Alalšik, ki je pristojen za zabavne vsebine.
Skladatelj in producent Zimmer se je med drugim podpisal pod filmsko glasbo za Levjega kralja, Dune: Peščeni planet ter trilogijo Vitez teme, v njegovi ekipi v Los Angelesu pa že več let deluje tudi slovenski skladatelj Anže Rozman.
Od prenove himne do muzikala in filma
Zimmer se je po besedah Alalšika že strinjal s "širšimi obrisi" projekta. "Veliko smo razpravljali o številnih prihodnjih projektih, za katere upam, da bodo kmalu ugledali luč sveta (...), vključno s priredbo savdske himne z različnimi inštrumenti," je na družbenih omrežjih objavil Alalšik, ki stoji za več savdskimi pobudami.
Aktualna himna Savdske Arabije:
S Zimmerjem naj bi se savdske oblasti pogovarjale tudi o muzikalu z naslovom Arabia, "zelo velikem koncertu" in glasbeni podlagi za prihajajoči savdski film Bitka pri Jarmuku. "Dogovorili smo se o splošnih okvirih vseh teh projektov in upam, da bomo dosegli končni dogovor," je še sporočil Alalšik.
Savdsko himno z naslovom Naj živi kralj je leta 1947 napisal egiptovski skladatelj Abdul Rahman al Katib na zahtevo prvega savdskega kralja Abdulaziza. Himna je napisana v slogu arabskih fanfar, ki je bil v tistem obdobju pogost v regiji.
Savdska Arabija, največja svetovna izvoznica nafte in domovina najsvetejših islamskih krajev, si v zadnjem obdobju prizadeva za ambiciozno prenovo in poskuša diverzificirati svoje gospodarstvo, ki temelji na surovi nafti.
Modernizacija države ali prikrivanje kršitev človekovih pravic?
Potem ko je Savdska Arabija leta 2018 ponovno odprla kinematografe, dovolila ženskam vožnjo avtomobila ter sprejela prve nemuslimanske turiste, se je njena preobrazba pospešila s številnimi megaprojekti, vključno z letovišči in futurističnim mestom v puščavi Neom, za katerega naj bi porabili okoli pol bilijona evrov.
Savdska Arabija se k Zahodu obrača tudi s projekti, kot je dirkališče za formulo 1 v mestu Džeda.
Kritiki na drugi strani menijo, da je v ozadju prizadevanj savdskih oblasti za izboljšanje podobe poskus prikritja bistveno nespremenjene politike trde roke, ki se kaže v še vedno omejenih pravicah za ženske, omejevanju svobode govora in številu usmrtitev, ki je eno od največjih na svetovni ravni.