Ponedeljek, 23. 1. 2012, 9.48
8 let, 7 mesecev
Rok Ferengja: V narodni noši me ne boste videli
Zgodba o Roku in bendu se je začela nekje sredi devetdesetih, ko je novopečena skupina vsak četrtek ljubitelje rock'n'rolla zabavala v domžalski diskoteki Life. "Najprej nas je poslušalo kakšnih dvajset ljudi, nato trideset in počasi smo že zaslužili za eno buteljko," se prvih nastopov spominja Rok. "Nato smo se odločili, da bomo izpeljali prvi veliki koncert na stadionu v Domžalah. Pričakovali smo 300 ljudi, prišlo jih je okrog 3500. Ko smo se pripeljali na koncert, nismo mogli verjeti lastnim očem. Čeprav smo imeli prešibko ozvočenje, se nismo dali. Na koncu smo celo zažgali klavir."
Letos skupina Rok'n'band beleži 15. obletnico izida prvega albuma Da padeš dol!, ki jo bodo slavnostno zapečatili 25. januarja v dvorani ljubljanskega Grand hotela Union, ko se jim bodo pridružili tudi glasbeniki, ki so si nekoč oder delili z enim in edinim Elvisom Presleyjem. Ko sva se z Rokom dobila v lokalu Gas station, kjer so Rok'n'band za pesem Jagode in čokolada posneli enega izmed prvih videospotov, mi je najprej v oči padla njegova občutno krajša pričeska. "Z leti začne zmanjkovati želeja," je odgovoril na mojo opazko, na moje vprašanje, ali si bo morda za prihajajoči koncert nadel lasuljo, pa je odgovoril, da nikakor ne. "Sicer pa Elvis ni bil prvi, ki je začel s to tipično frizuro, ki sem jo včasih nosil. On je bil le najmočnejši predstavnik. Prvi je s tem stilom začel James Dean," je še pojasnil, preden sva se lotila "resnejših tem".
Ta mesec ste se na Dunaju srečali s člani glasbene skupine TCB Band, ki so z Elvisom na turnejah igrali od leta 1969 do leta 1977. Res je. S člani smo se sicer prvič srečali že pred tremi leti v Milanu, kjer so imeli koncert. Tokrat je šlo bolj za uradno-prijateljsko druženje in dogovarjanje v zvezi s koncertom. Predvsem nas je zanimalo, kako funkcionirajo na odru, da jim bomo tam lahko zagotovili dober backline.
Med drugim ste se pogovarjali s Samom Thompson, nekdanjim Elvisovim osebnim telesnim stražarjem, in Jerryjem Schillingom, ki je skrbel za koordinacijo glasbenih turnej. O čem je tekla beseda? S Samom sva ugotovila, da je imel na sebi jakno Made in Slovenia.
In katere znamke je bila jakna? Ne vem. Bi moral pogledati.
Pa poleg jakne, o čem sta se še pogovarjala? Jaz sem mu malo razložil o Sloveniji, ker niso imeli pojma, kje se nahaja naša država. Jerry je na primer povedal tudi nekaj zanimivih anekdot o Elvisu.
Kaj zanimivega, kar doslej še niste vedeli, ste izvedeli o Elvisovem življenju? Sicer je Jerry to povedal med koncertom na odru, a vseeno. Ko Sam Thompson nekoč ni vedel, kaj naj Elvisu prinese za božično darilo, se je domislil, da mu bo prinesel modro policijsko luč za na avto, ki mu jo je s težavo priskrbel kolega šerif. Problem je nastal komaj en teden po prejemu darila, saj ga je že klical šerif in mu naročil, naj reče Elvisu, naj neha ustavljati ljudi zaradi prevelike hitrosti.
25. januarja bo TCB Band častni gost na vašem koncertu v dvorani ljubljanskega Grand hotela Union. Kaj pripravljate za obiskovalce? V naš program smo tokrat vključili tudi nekatere pesmi, ki jih redko zaigramo v živo. Ugotovil sem, da imamo posnetih okrog 120 pesmi in da na naših koncertih pogosto zmanjkuje časa, da bi predstavili določene pesmi, zato bomo tokrat, poleg seveda naših hitov z nekoliko prirejenim aranžmajem, predstavili tudi naše malo manj znane skladbe. Na ta račun bodo prišli tudi naši največji oboževalci, ki nas na koncertih redno spremljajo.
Kako dolg bo koncert? Če bi bilo po mojem, bi igrali pet ur, sicer pa računamo nekje na dve uri in pol do tri. To je odvisno tudi od energije občinstva.
Bo TCB Band igral samo Elvisove pesmi? Ja. Tudi jaz bom z njimi pel izključno Elvisove pesmi.
Je bilo sicer tako slovite glasbenike težko pripraviti na sodelovanje? Niti ne. Ko smo stopili v stik z njimi, so zahtevali le naše posnetke. Ne spremljajo namreč ravno kogarkoli.
In kaj ste jim poslali? Predvsem svoje komade in kakšno priredbo. Bilo jim je všeč.
Znani ste kot velik oboževalec Elvisa Presleyja. Ste že obiskali Graceland? Pred leti. Zdaj spet premišljujem, da bi šel v Ameriko, a tokrat bi ostal dlje. Odpotoval bi na jug, obiskal New Orleans, pa Memphis, ki velja za srce country in rocke'n'roll glasbe. Skratka kraje, od koder izhajajo glasbeniki, kot sta Jerry Lee Lewis, Elvis ...
Se spominjate, kdaj vas je Elvis tako prevzel in kaj je bilo tisto, kar vas je najbolj pritegnilo? Spominjam se, da sem že v zgodnji mladosti poslušal Elvisa Presleyja, Jerryja Leeja Lewisa, Chucka Berryja. Njihova glasba se mi je zdela najbolj pristna in me je najbolj prevzela. Všeč so mi bili tudi avtomobili iz tistih časov, pa motorji, obleke. Vse skupaj me je pritegnilo. Nisem pa nekdo, ki bi kupoval vse, kar je povezano z Elvisom.
So vas kdaj mikali tudi kakšni drugi glasbeni žanri? Vam je na primer kdaj kdo dejal, da se je sedaj vaš zvok nekako izpel in bi se morda bolj usmerili v druge glasbene vode? Ne. Lahko pa povem, da mi je zelo všeč tudi popevkarska glasba, kot sta jo izvajala na primer Tom Jones in Engelbert Humperdinck. Na naših koncertih imamo zadnje čase tudi stalno gostjo, harmonikarico Majo Bobnar, in z njo na svoj način zaigramo tudi kakšno narodnozabavno. Sicer pa se tudi s harmoniko da igrati rock'n'roll. V pesmi Oh Julie izvajalca Shakina Stevensa je na primer frajtonarica, pa tega skoraj nihče ne opazi. Privoščimo si izlete v druge žanre, a do neke meje. V narodni noši me ne boste videli.
Vaš zadnji album z naslovom Tribute to Elvis je izšel leta 2005. Kdaj si lahko obetamo kaj novega? Nove pesmi so narejene, a še niso dokončno aranžirane.
Ste vi avtor pesmi za novo ploščo? Tudi. Sicer pa sem sodeloval z Lošićem, večino besedil je napisal Zmazek. Vedno pravim, naj delo opravijo tisti, ki so mojstri na svojem področju. Sam dam iztočnice in kdaj kaj popravim, da se mi boljše "izpoje".
Bo nova plošča zunaj še letos? Mislim, da ne. No, pustimo se presenetiti.
Kakšni načrti vas poleg nove plošče še čakajo po 25. januarju? Nas že ženejo na koncerte po Sloveniji.